2021/04/03

Pieprznik Grozowy #59 (14.03-03.04.2021)

Siema. W ostatnich dniach pojawiły się TAKIE zapowiedzi, że TRZEBA się nimi jarać. Nie można inaczej.
 
Na początek dość odległa, ale kapitalna zapowiedź od Domu Horroru - "Tajemnica brzuchomówstwa" Jona Padgetta

<„Tajemnica brzuchomówstwa” Jona Padgetta zwiastuje nadejście nowego, niebagatelnego talentu literackiego – odwołującego się do prozy Shirley Jackson, Thomasa Ligottiego i Brunona Schulza, ale w uderzająco własnym stylu, z głęboko indywidualną wizją. Dzieło Padgetta zgłębia tajemnicę ludzkiego cierpienia, udrękę egzystencji oraz upiorne sposoby, dzięki którym można wybawić się od nich obu. 
Czym jest "Tajemnica brzuchomówstwa"? To prześladowane dziecko, które szuka zemsty w…  komorze sprężynowej materaca; eksplorator świadomych snów nawiedzany przez niemożliwy dom; lalka, która wyjaśnia swoją budowę w 20 prostych punktach; jąkający się bibliotekarz posiadający klucz do niewysłowionych tajemnic przemysłowego miasteczka; pewien pasażer, którego pogląd na świat zostanie zniszczony przez dwa słowa wydrukowane na kawałku tektury; aspirujący brzuchomówca, spędzający trochę zbyt dużo czasu na patrzeniu we własne odbicie w lustrze… 
Oraz pewien byt, który przemawia przez nich wszystkich>.

Paweł Mateja - "Nocne". Premiera w tym miesiącu. Zapowiada się ciekawie. Tak nie za wesoło. Wydawnictwo IX.

<"Nocne" to miejsce, w którym możesz zasiąść na widowni i obserwować, jak pociesznie bezradni są ludzie postawieni wobec tego, co wykracza poza ramy ich percepcji. Popatrz zza weneckiego lustra na ich groteskowy i pełen beznadziejnych uników taniec. Zupełnie jakbyśmy przyszli tu szukać szczęśliwych zakończeń i pociechy>.

"Pogorzelisko" - Mariusz Kaszyński. Wydawnictwo Phantom Books. Premiera w maju.

<"Pogorzelisko" to historia rodziny, która wprowadza się do domu w jednej z podwarszawskich miejscowości. Z czasem nabierają przekonania, że nie są tu sami i dzielą dom z... No właśnie, z duchami? Czy odpowiedź jest aż tak prosta? O tym będzie mogli przekonać się już niedługo>. 

"Zew nocnego ptaka" - Robert McCammon. Wydawnictwo Vesper. Premiera prawdopodobnie w czerwcu.

"Rok 1699. Fount Royal to niewielka osada w Południowej Karolinie, gdzieś na skraju brytyjskich koloni w Ameryce. Miasteczko leży nad oceanem, otoczone bagnami, lasami, a w okolicy roi się od Indian. Pewnego dnia w makabryczny sposób ginie miejscowy pastor, a jakiś czas później jeden z najbardziej szanowanych mieszkańców - Daniel Howarth. W dodatku na osadę spada fala nieszczęść - plony są słabe, ludzie zaczynają chorować i umierać, pożary trawią kolejne zabudowania, a w dodatku od kilku tygodni niemal nieustannie pada deszcz. Mieszkańcy osady są przekonani, że odpowiedzialna za to jest wiedźma. Podejrzenia pada na świeżo upieczoną wdowę - Rachel Howarth, jest młoda, piękna, w jej domu znaleziono słomiane lalki, na ciele ma znamiona, nie chce odmówić Modlitwy Pańskiej, a świadkowie zeznają, że widzieli jak spółkowała z samym Szatanem. Na wezwanie burmistrza do osady przybywa sędzia Issac Woodward i jego młody sekretarz Matthew Corbett. Mimo iż dowody i zeznania nie pozostawiają złudzeń i wiedźmę czeka śmierć na stosie Matthew nie wierzy w jej winę. Rozpoczyna własne śledztwo w trakcie którego na jaw zaczynają wychodzić skrzętnie skrywane tajemnice osadników. Rozpoczyna się gra w której stawką jest nie tylko życie Rachel, ale i przyszłość całego Fount Royal".

W czerwcu Replika wyda kolejną książkę z serii o Warrenach - "Obecność. Historia opętania" Roberta Davida Chase'a.

"Kolejna mrożąca krew w żyłach sprawa Eda i Lorraine Warrenów!
Bill Ramsey bawił się w ogródku, kiedy nagle poczuł przenikliwy chłód, a jego nos wypełnił się nieznośnym mdłym zapachem. Ogarnęła go niewytłumaczalna agresja, zaczął gryźć drucianą siatkę ogrodzenia i wyrywać ją z ziemi. Po tym incydencie życie Ramseya wróciło do normy. Minęło wiele lat, w trakcie których założył rodzinę. Wtedy ataki powróciły.
Kilka razy trafiał do szpitala, gdzie nieludzko warczał i zachowywał się jak zwierzę. Zmieniła się jego mimika i postawa ciała. Zaczął miewać koszmary. Twierdził, że został opętany przez demona.
Sprawą zainteresowali się Ed i Lorraine Warrenowie, którzy wraz z biskupem Robertem McKenną rozpoczęli rytuał egzorcyzmów… Bardzo szybko zrozumieli, że to najdziwniejszy i zarazem najbardziej nietypowy przypadek, z jakim się zetknęli".

"Kuklany las" - Anna Musiałowicz. Premiera lada moment... Wydawnictwo Stara Szkoła. Szykuje się coś bardzo dobrego...

Piąta część serii wydawnictwa PIW - "Opowieści niesamowite z języka polskiego". Premiera 25 maja.

"Piąty tom Opowieści niesamowitych przynosi przegląd rodzimych strachów i niezwykłości. Rozpoczyna go Anna Mostowska oświeceniową przypowiastką w gotyckim nastroju. Straszą biesy i czarownice Jana Maksymiliana Ossolińskiego. Mamy wampiryczną opowieść Zygmunta Krasińskiego, Kresy niesamowite Romana Zmorskiego, eksperymenty ze znikaniem Sygurda Wiśniowskiego, symbolistyczną baśń Bolesława Leśmiana, nowele kolejowe Stefana Grabińskiego i nowele lotnicze Janusza Meissnera, podróże w czasie Antoniego Lange, najbardziej gotyckie z opowiadań Brunona Schulza i duchy w sztafażu kosmicznym u Stanisława Lema. I wiele innych niesamowitości. Wielcy literaci sąsiadują z mistrzami gatunku".

"Opowiadania prawie wszystkie" - Edgar Allan Poe. Wydawnictwo Marginesy. Premiera 14 kwietnia.

"Edgar Allan Poe – prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia twórcze zmieniły historię literatury. Jego utwory cieszą się niesłabnącą popularnością. Sam Poe silnie oddziałuje na współczesną kulturę, o czym świadczą liczne powieści, filmy, seriale i kreskówki. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje grafików, malarzy i muzyków. H.P. Lovecraft mówił o nim: „Bóg fikcji literackiej”.
Teraz Poe powraca w mistrzowskim przekładzie. Sławomir Studniarz – uhonorowany Nagrodą „Literatury na Świecie” – znakomicie oddaje walory językowe i literackie oryginału.
Gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – trzydzieści dziewięć opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która nieustannie zniewala kolejne pokolenia czytelników".

"Martwy ptak" - Maciej Kaźmierczak. Wydawnictwo MUZA. Premiera 14 kwietnia.

"Czy zbrodnia może być dziełem sztuki?
W Łodzi dochodzi do serii makabrycznych zbrodni. Łączy je intrygujący schemat – seryjny morderca pozbawia ofiary palców, a w ich usta wkłada martwe ptaki. Nad sprawą pracuje para śledczych – komisarz Kyrcz i podkomisarz Szolc. Sprawca nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Jest perfekcyjny. W końcu jednak popełnia błąd. Czy zrobił to przypadkowo? A może świadomie manipuluje śledczymi albo fabrykuje dowody, by zmylić policjantów?
W całą sprawę wplątana zostaje Laura Wójcik, z zawodu rysowniczka. Dziewczynę fascynuje śmierć, szczególnie samotna śmierć ptaków. Dlatego intrygują ją ostatnie zbrodnie. Czy to tylko przypadek, że jest autorką portretów kolejnych ofiar mordercy? Wstrząsające i zarazem fascynujące wydarzenia, skłaniają ją też do refleksji na temat własnej przeszłości. Czy ma ona związek ze sprawą, którą żyje całe miasto?".

"Przebudzenie zmarłego czasu, tom 2. Druga gemma" - Stefan Darda. Wydawnictwo Videograf. Premiera 25 maja.

"Powrót, o którym mowa w pierwszej części cyklu, pociąga za sobą coraz więcej zaskakujących i niepokojących zdarzeń. Jakub Domaradzki z każdym dniem odkrywa kolejne tajemnice nieżyjącego wuja, a te zagrażają już nie tylko głównemu bohaterowi "Przebudzenia zmarłego czasu". Okazuje się jednak, że niekiedy ryzykowna droga może prowadzić do zaskakujących rozwiązań – nawet takich, których nie sposób wytłumaczyć przy pomocy wiedzy naukowej oraz zdrowego rozsądku...
Czy Kuba zdecyduje się połączyć dobro i zło, by przekonać się, co czeka go w miejscu, gdzie panuje zmarły czas? Czy chęć pomocy choremu chłopcu i jego mamie będzie wystarczająco silna, by zaryzykować wywołanie nieprzewidywalnej w skutkach lawiny losu?".

"Riot baby"Tochi Onyebuchi. Wydawnictwo Mamania. Premiera 21 kwietnia.

"Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat".

"Wyspa zaginionych głosów" - Mikel Santiago. Wydawnictwo Świat Książki. Premiera 14 kwietnia. Okładka słaba, ale w środku może być niezłe.

"Zagubiona wyspa na Morzu Północnym. Zbliża się burza. Niemal wszyscy uciekli ostatnim promem. Na wyspie pozostało nie więcej niż pięćdziesiąt osób, w tym Carmen, Hiszpanka, która pracuje w małym lokalnym hotelu, i kilku rybaków. To oni znajdą tajemniczy metalowy pojemnik w pobliżu klifów.
Dziwną skrzynię wyrzuconą przez fale…
Od sekretów pełnych niuansów postaci, przez tajemnice uwięzione w sercu burzy… Mikel Santiago podnosi pytanie, które strona po stronie przewija się przez całą powieść: Jak bardzo musisz chcieć przeżyć, żeby przeżyć?".

"Krew z krwi" - Przemysław Piotrowski. Wydawnictwo Czarna Owca. Premiera w maju.

"Gdy pewnego ranka policjanci z wydziału zabójstw pukają do jego drzwi, Daniel Adamski nie wydaje się zaskoczony. Zaniepokojony, zestresowany, zdenerwowany – tak. Ale tej wizyty akurat się spodziewał. W końcu to dopiero pierwszy raz, kiedy ktoś zabił człowieka dokładnie tak, jak Adamski opisał to w jednej ze swoich książek.
Daniel Adamski jest nie tylko autorem kryminałów. To przede wszystkim samotny ojciec wychowujący śmiertelnie chorego Leosia. Kiedy los uśmiecha się do nich w najbardziej szkaradny sposób, zsyłając mordercę psychopatę, Adamski postanawia zrobić wszystko, by uratować syna. Tego dnia rozpoczyna się przewrotna gra między policją, pisarzem i jego najbardziej zabójczym fanem…
Przemysław Piotrowski, autor rewelacyjnie przyjętej przez czytelników trylogii o komisarzu Igorze Brudnym, powraca z zupełnie nowym tytułem. Krew z krwi to poruszająca książka o ojcowskiej miłości, która nie zna żadnych granic".

"Wzgórze Wisielców" - Yrsa Sigurdardóttir. Wydawnictwo Sonia Draga. Premiera 14 kwietnia.

"Gálgahraun, ponure lawowisko na obrzeżach Rejkiawiku. Niegdyś miejsce egzekucji, dziś – atrakcja turystyczna. Aż do tego poranka, kiedy znaleziono tam wiszącego mężczyznę. Gwóźdź wbity w jego klatkę piersiową dowodzi, że to nie było samobójstwo, choć z przyczepionej nim wiadomości został tylko skrawek papieru.
Gdy policja udaje się do mieszkania mężczyzny, okazuje się, że sprawa zamordowanego to nie jedyna zagadka, jaką mają do rozwiązania: w środku został czteroletni chłopiec. Wygląda na to, że nie ma żadnego związku z ofiarą, ale jego rysunki wskazują na to, że był świadkiem czegoś strasznego.
Detektyw Huldar rozpoczyna polowanie na zabójcę, a psycholog dziecięca Freya szuka rodziców chłopca. Kolejne elementy powoli tworzą mroczną układankę: historię przemocy, przywilejów i zemsty".

"Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego" - Richard Taylor. Wydawnictwo Feerie. Premiera 14 kwietnia.

"Dlaczego ludzie zabijają?
Czy popełnienie makabrycznej zbrodni czyni z kogoś potwora?
Czy każdy z nas, gdyby miał powód, mógłby zostać zabójcą?
W ciągu dwudziestu sześciu lat praktyki klinicznej psychiatra sądowy Richard Taylor pracował nad ponad setką spraw dotyczących morderstw. I chociaż wszystkie kończyły się ludzką śmiercią, to za zbrodniami stały odmienne motywacje. W swojej fascynującej opowieści autor wspomina najbardziej tragiczne, przerażające i poruszające przypadki. Pojawiają się w niej zarówno oskarżeni, których poznawał podczas przewodu sądowego, jak i pacjenci, których leczył. Ujawnia też sekrety z przeszłości własnej rodziny, które pomagają mu znaleźć odpowiedzi na najbardziej osobiste kwestie, z którymi zmaga się każdego dnia…
Taylor próbuje dociec, co kryje się w umysłach osób, które targnęły się na cudze życie, zastanawia się, jak w ogóle zrozumieć mroczne zakamarki ludzkiej psychik i dlaczego tak ważne jest, abyśmy spróbowali je poznać. Ta książka to niezwykła analiza psychiki zabójców, a także wyjątkowy wgląd w życie i umysł ich lekarza. Znakomita lektura dla fanów trudnych przypadków i wszystkiego, co niejednoznaczne".

"Stulecie trucicieli" - Linda Stratmann. Wydawnictwo RM. Premiera 12 maja.

"W XIX wieku w Europie, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, panował powszechny strach przed… trucicielami, którzy, jak wierzono, czaili się wśród zwykłych ludzi. Lęk budziły służące dosypujące arszeniku do posiłków swoim gospodarzom. Potępiano rodziców trujących swoje dzieci, by wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. Wśród "narzędzi zbrodni" prym wiodły arszenik, strychnina i opium, wówczas łatwo dostępne jako tanie leki i trutki na robactwo. To, że uwolniono świat od wszechobecnego strachu przed trucicielami, było – jak się można dowiedzieć z tej pełnej mrocznych opowieści książki – zasługą zarówno wytrwałości prokuratorów i policjantów, jak i dociekliwości naukowców.
Linda Stratmann przedstawia zarówno głośne, jak i prawie nieznane przypadki otruć w wiktoriańskiej Anglii oraz kreśli portrety najgroźniejszych trucicieli tamtych czasów. Opowiada o trwającym całe stulecie pojedynku na spryt i środki, o szybkim postępie w toksykologii sądowej i próbach urzędowego ograniczenia sprzedaży trujących substancji.
Przebiegli truciciele, efektowne morderstwa, kryminalne zagadki – fascynująca opowieść o prawdziwych zbrodniach!".

"Mercy, tom 2: Łowcy, kwiaty i krew" - Mirka Andolfo. Wydawnictwo Non Stop Comics. Premiera 28 kwietnia. Cienkie to i drogie, ale wygląda obłędnie i kusi... :/

"Kontynuacja stylowego spaghetti horroru. Mroczna, wciągająca historia, przepięknie narysowana przez Mirkę Andolfo".

"Historie prawdopodobne" - scenariusz: Neil Gaiman, Rafael Scavone, P. Craig Russell, Rafael Albuqerque, ilustracje: Scott Hampton, Marc Buckingham, Rafael Albuqerque, P. Craig Russell, Paul Chadwick, Troy Nixey. Wydawnictwo Egmont. Premiera 5 maja. 

<Upiorne staruszki żywiące się surowym mięsem, mężczyzna cierpiący na obsesję na punkcie modelki pozującej do aktów, profesorka wspominająca dzieciństwo spędzone w Narnii – to tylko niektórzy z bohaterów scenariuszy Gaimana. Do tego historia kryminalna, której akcja rozgrywa się w świecie Sherlocka Holmesa i Lovecraftowskiej mitologii Cthulhu. Skomplikowane dochodzenie w sprawie makabrycznego morderstwa poprowadzi śledczych z Baker Street przez slumsy Whitechapel, aż do pałacu królowej. W innej historii Lawrence’a Talbota, dla którego comiesięczne przemiany w wilkołaka stały się drugą naturą, odwiedza nietypowy gość i oznajmia mu, że zbliża się koniec świata. Lawrence puszcza to mimo uszu... lecz seria dziwnych przypadków wciąga go w nadchodzącą apokalipsę głębiej, niżby chciał. 
W skład tomu wchodzą zbiory: „Historie prawdopodobne”, „Tylko kolejny koniec świata, nic więcej”, „Studium w szmaragdzie” oraz „Problem Zuzanny i inne opowiadania”>.

ŹRÓDŁA:
https://www.facebook.com/domhorroru/photos/pcb.1231670170563895/1231667493897496/
https://www.facebook.com/wydawnictwoix/photos/a.1965878410112509/4335453013155025/
https://www.facebook.com/608481312540765/photos/a.608586692530227/3700764589979073/
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2941888372721727/
https://www.facebook.com/122375714511610/photos/a.122584291157419/3971909049558238/
https://www.facebook.com/anna.musialowicz.tworzy/photos/a.117475333222116/269286341374347/
https://piw.pl/pl/opowiesci-niesamowite-z-jezyka-polskiego
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133376/opowiadania-prawie-wszystkie?idcat=0#
https://muza.com.pl/zapowiedzi/3762-martwy-ptak-9788328716186.html
https://www.facebook.com/VideografSA/photos/a.873319146066971/3834583586607164/
https://mamania.pl/product-pol-739-Zapowiedz-Riot-Baby.html
http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/tytul/wyspa-zaginionych-glosow-e-book/
https://www.czarnaowca.pl/kategorie/kryminal-thriller-sensacja/krew-z-krwi,p1845106009
https://soniadraga.pl/produkt/wzgorze-wisielcow
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/jak-czlowiek-staje-sie-morderca
https://livro.pl/stulecie-trucicieli-stratmann-linda-sku1266317909.html
https://nonstopcomics.com/produkt/mercy-tom-2-lowcy-kwiaty-i-krew
https://egmont.pl/Historie-prawdopodobne,52261897,p.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...