2020/09/14

Pieprznik Grozowy #49 (07-14.09.2020)

Siema. Takie rzeczy z ostatnich siedmiu dni...

Intrygująca zapowiedź na 2021 rok od wydawnictwa Phantom Books: "A Soundless Dawn" - Dustin LaValley.

"W „Bezgłośnym świcie” znajdują się opowiadania, które nawiedzają, ekscytują, chwytają ludzką duszę oraz rzucają wyzwanie nie tylko normom społecznym, ale także emocjom, których należy się spodziewać po dobrej literaturze. Opowiadania zawarte w zbiorze dodatkowo dowodzą, że nasze zwyczaje powinny zostać dogłębnie przeanalizowane, aby odkryć nasze własne dziwactwa. Niezależnie od tego, czy są to opowiadania neo-noir, czy transgresywne, to historie w zbiorze zawarte z pewnością zachwycą".

Jesienne zapowiedzi Wydawnictwa IX. Do tego trochę informacji o planach wydawniczych na resztę roku. Więcej TUTAJ. Co mnie najbardziej zainteresowało z powyższych to "Armageddon House" Michaela Griffina.

A tak wygląda okładka polskiego wydania wspomnianej książki. Poniżej opis:

"Mark, Jenna, Greyson i Polly mieszkają w nowoczesnym bunkrze. Ten podziemny świat zaspokaja ich niezbędne potrzeby. Posiada dobrze wyposażoną kuchnię, siłownię i basen, a nawet pewnego rodzaju muzeum. Jego zaopatrzenie wystarczyłoby na całe życie. Z dala od świata zewnętrznego bohaterowie starają się zachować zdrowie psychiczne, przestrzegając ustalonych procedur i przyjmując codziennie nieokreślone leki. Tyle że żadne z nich nie pamięta dokładnie, jak się tam znalazło, ani co powinno robić. W miarę narastania pytań rośnie napięcie i rzeczywistość przestaje być stabilna".

"Manuskrypt" Wojciecha Uszoka. Wydawnictwo Vesper, premiera 25 listopada. Zapowiada się ciekawie...

"Pośród sinej mgły pragmatyzmu, pośród oparów prawdopodobieństwa gdzieś wśród ideałów zdrowia i higieny, gdzieś pomiędzy tym wszystkim niczym zapomniane słowo, jak cień pośród nocy ledwo słyszalny głos. Wciąż tląca się nadzieja nieśmiertelności.
Wyśmiane i odrzucone, mordowane na nowożytnych kartach rozpraw naukowych przez ludzi opętanych zdrowym rozsądkiem. Przebijane sztyletem rozumu, wciąż żarzy się jej kryształowe jądro.
W złogach rezygnacji, pośród zmarszczek, jako odbicie w starych oczach, w siwych włosach i w drżeniu dłoni tli się ostateczne marzenie.
Pośród kukieł i strachu niedoczytane słowo zagubionego manuskryptu.
Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość zderzają się w pogoni za nieśmiertelnością. Co kryje tajemnica manuskryptu za którym podążają ludzie, którzy zdawałoby się, od dawna już powinni leżeć w grobach".

"Pełnia zapomnienia" - Bartosz Niegrebecki. Wydawnictwo Oficynka, premiera 8 października.

"Po epidemii depresji świat powoli buduje się od nowa. Cywilizacja przetrwała, ale wielu ocalałych ma problem z odzyskaniem wspomnień.  Są tacy, którzy tkwią w głębokiej amnezji…
Los łączy chłopca, który nie wie, kim jest, z kobietą rozpaczliwie szukającą zaginionego w czasie zarazy synka. Razem podróżują, poszukując odpowiedzi na najważniejsze pytania, a w drodze do celu muszą zmierzyć się ze strachem, gniewem, nadzieją, poczuciem bezsensu i pokusą rezygnacji z wszystkiego. Czy odnajdą się w nowym świecie, w którym zapanowała pełnia zapomnienia?".

"Polska demonologia ludowa" - Leonard J. Pełka. Wydawnictwo Replika, premiera 24 listopada.

"Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze osobistości nauki. Profesor Leonard Pełka, uczeń Bohdana Baranowskiego, spędził wiele lat swojego życia na studiowaniu tego intrygującego tematu. Efektem jego badań jest Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian – pozycja wyjątkowa i ponadczasowa.
Demony chmur burzowych i gradowych. Demony wiatrów i wirów powietrznych. Demony domowe, demony zła. Istoty szkodzące położnicom, duszące i wysysające krew. Demony chorób i śmierci. Demony patroszące zwierzęta domowe. Skąd się wzięły? Dlaczego w nie wierzono? Jak z nimi walczono?
Autor odwołuje się do folkloru, nawiązuje do baśni oraz opowieści ludowych z różnych stron kraju, a także do podań i porzekadeł regionalnych. Przedstawia barwny obraz świata polskich demonów, diabłów i istot półdemonicznych, jak również wszelakich strachów, zjaw i mar. Czyni to dokładnie i z pasją, która emanuje z każdej strony tego dzieła".

"Histeria" - Izabela Janiszewska. Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera 30 września.

"Największy obłęd bierze się z niemocy.
Komisarz Bruno Wilczyński popada w obsesję – nie może pogodzić się z tym, że wciąż nie udało mu się wsadzić za kratki psychopatycznego mordercy. Musi jednak wyruszyć w nowy pościg, gdy na warszawskim Ursynowie kobieta zostaje brutalnie zamordowana. Zwyrodnialec z przeszłości mimo wszystko nie daje o sobie zapomnieć.
Tymczasem reporterka Larysa Luboń wpada na trop zagadkowego mężczyzny w masce, który prześladuje mieszkańców Warszawy. Czy naprawdę jest on potworem, jak sugerują media? A może prawda jest bardziej złożona?
Czy wszystkie czyny muszą mieć swoje konsekwencje? Jakie bestie kryją się w zwyczajnych ludziach? I czy można uciec przed przeszłością?
Kontynuacja bestsellerowego Wrzasku, jednego z najgłośniejszych debiutów kryminalnych 2020 roku!".

1 października ukaże się wznowienie wydanej w 2017 roku książki "Bestie. Zbrodnie i kary" Janusza Macieja Jastrzębskiego. Wydawnictwo Aktywa.

"<Bestie. Zbrodnie i Kary> Janusza Macieja Jastrzębskiego to książka o największych zbrodniarzach w powojennej Polsce, ujmująca temat w sposób ciekawy i bezpardonowy, bez zbędnych upiększeń czy eufemistycznych półsłówek. Wśród okrytych złą sławą bohaterów publikacji odnajdziemy największych seryjnych morderców tamtych czasów, takich jak: Edmund Kolanowski, Karol Kot, będący przestępczym ewenementem na skalę światową, czy też Władysław Mazurkiewicz nietypowy w swojej kategorii przestępca działający w okresie II wojny światowej oraz wielu innych, nieszablonowych przedstawicieli świata przestępczego.
Mnogość ujawnionych faktów dotyczących każdego sprawcy, sposób ujęcia działania przestępców, a także wybór zabójców o atypowych skłonnościach sprawiają, że książkę tę czyta się jednym tchem, niczym dobrą powieść sensacyjno-kryminalną. Nie możemy jednak zapominać, że jest ona także swego rodzaju dziełem historycznym, swoistym dokumentem, traktującym o realiach PRL-u i głośnych przestępstwach tamtych czasów. Osobiście bardzo żałuję, że nie miałem okazji zapoznać się z Bestiami w czasie, gdy pracowałem nad własnymi książkami o seryjnych zabójcach. Dzieło to z pewnością wzbogaciłoby wiele moich wniosków i uzupełniło przedstawione fakty o cenne i interesujące szczegóły. Jarosław Stukan".

Na koniec komiks od wydawnictwa GRANDA - "Piper" Kamila Drążkiewicza i Wojtka "WU" Zielińskiego. Premiera 20 września. Rekomendacje zachęcające jakby nie patrzeć... :)

"Duszny, niepokojący i brudny. Taki jest Piper, w którym oniryczna fabuła Drążkiewicza idealnie współgra z rysunkami Zielińskiego. Ten komiks będzie Was podgryzał i szarpał za bebechy, ale jednocześnie nie będziecie chcieli oderwać się od lektury.
Paweł Kicman

Nieraz uderzały mnie opowieści o patologiach policji. Ale takimi planszami, cały czas wytrącającymi z estetycznych przyzwyczajeń i hipnotyzującymi w portretowaniu jądra ciemności, dawno nikt mnie walnął. Tu wszystko bije, jak na świat przemocy przystało.
Michał Olech".

ŹRÓDŁA:
https://www.facebook.com/608481312540765/photos/a.608586692530227/3145385485516989/
https://www.facebook.com/wydawnictwoix/photos/a.1965878410112509/3735893229777676/
https://www.facebook.com/wydawnictwoix/photos/a.1965878410112509/3755969221103410
https://livro.pl/manuskrypt-uszok-wojciech-sku1249337386.html
http://oficynka.pl/pl/p/Pelnia-zapomnienia-Bartosz-Niegrebecki/748
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3403207053095110&id=122375714511610
https://czwartastrona.pl/produkt/histeria/
https://www.taniaksiazka.pl/bestie-zbrodnie-i-kary-janusz-maciej-jastrzebski-p-1430555.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=shopping&gclid=Cj0KCQjwhvf6BRCkARIsAGl1GGhcp7gTlMlGSlY38WKFyK7yeiWoZRpx2vt_TzJZSiniPoBGMIuDwpIaAqsSEALw_wcB
https://wydawnictwo-granda.pl/produkt/piper/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Faktotum - Charles Bukowski

"Niedzielę były najlepsze, ponieważ nikt nie stał mi nad głową, i wkrótce zacząłem brać ze sobą półlitrową butelkę whiskey, żeby lepiej...