2019/07/30

Czarnobyl. Spowiedź reportera - Igor Kostin

"Antynuklearna broń: łopata. Ostatecznie łopata była tym orężem, którym zbierano odpady radioaktywne, kładziono na nosiłki do wapna i zrzucano do dołu. Do dziś jeszcze odpady promieniują pod sarkofagiem".
Ostatnie miesiące to czas, kiedy temat katastrofy w Czarnobylu przyciągał uwagę znacznej liczby osób. A stało się to za sprawą świetnego serialu wyprodukowanego przez HBO. W tej chwili "Czarnobyl" ma na Filmwebie ponad 100 tysięcy ocen i 9/10 gwiazdek. Od samej awarii minęły 33 lata. Raptem kilkanaście dni temu, 10 lipca, oficjalnie oddano do eksploatacji sarkofag osłaniający zniszczony reaktor. Konstrukcja ma wytrzymać najbliższe 100 lat.

https://www.wydawnictwoalbatros.com
/ksiazki/czarnobyl-spowiedz-reportera/
 Na fali popularności czarnobylskiej katastrofy, Albatros wznowił pięknie wydany album który krótko i dosadnie opisuje zdarzenia z 1986 roku. Książa została w Polsce wydana po raz pierwszy w 2006 roku - tym samym, co oryginalna wersja francuska. "Czarnobyl. Spowiedź reportera" osiągał na rynku wtórnym zawrotne ceny, nawet 500-600 zł. Niestety nie jestem w stanie stwierdzić jak bardzo nowe wydanie różni się od poprzedniego, w każdym razie książka prezentuje się genialnie. Poręczny format, twarda okładka, matowy papier. OBŁĘDNY zapach tuszu. No i przede wszystkim zdjęcia. Część w czerni i bieli, niektóre nie zachwycają jakością ale dosłownie wszystkie nasączone są mega ładunkiem emocji. Igor Kostin jako jeden z pierwszych reporterów już kilka godzin po wybuchu reaktora znalazł się w śmigłowcu nad miejscem tragedii. Z kilkunastu zdjęć które wtedy wykonał ocalało tylko jedno. Resztę kliszy zniszczyło wysokie promieniowanie.

Książka podzielona jest na 16 rozdziałów. Każdy z nich rozpoczyna krótki tekst autora, dający niejako zarys jednego z wielu aspektów czarnobylskiej katastrofy. Uzupełnieniem jest seria zdjęć, niektóre z nich śmiało można nazwać 'legendarnymi'. Igor Kostin przedstawia swoje wspomnienia w prosty, przepełniony goryczą sposób. Nie da się nie ulec przygnębieniu czytając jego słowa i patrząc na zdjęcia. Fotoreporter był w Czarnobylu niemal od początku historycznej awarii, uchwycił obiektywem aparatu mnóstwo dramatycznych chwil, ludzki strach, zwątpienie ale też determinację i odwagę. Ostatni rozdział opowiada o życiu samego autora. Mężczyzna zmagał się z chorobą popromienną ale, jak sam przyznaje, Czarnobyl zmienił go również moralnie. W pewien sposób zmienił cały świat w którym przyszło nam żyć. Jeśli spodobał Ci się serial - ta książka również przypadnie Ci do gustu.

"Czarnobyl. Spowiedź reportera" - Igor Kostin
Wydanie II
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2019 (oryginał 2006)
Stron: 240
Ocena: 8,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...