"Tabu – głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierane jako zamach na całą strukturę tej kultury i jej integralność, czyli jako zagrożenie dla dalszego istnienia danego społeczeństwa. Tabu może obejmować czynności[1], miejsca, przedmioty, osoby[2] lub słowa[1][3]. W najpierwotniejszym znaczeniu terminu te czynności i elementy są zarazem zakazane i święte." (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tabu)
Mam nadzieję, że czytelnicy poniższej opinii są już istotami na tyle zdeprawowanymi, że doskonale zdają sobie sprawę z czym może wiązać się jej dalsza lektura. Jak można podejrzewać - utwory zawarte w TABU ukazują miłość i seks od ich najciemniejszej strony. Horror erotyczny łączy w sobie masę elementów, które mogą budzić zgorszenie, ale czy ma do zaoferowania coś więcej? Oczywiście. Żeby się o tym przekonać, musimy spełnić jeden warunek - zaakceptować fakt, że za fasadą tego co uznajemy za normalność, ludźmi rządzą dzikie, pierwotne instynkty. Oczywiście wszystko ma też swoją cenę. Być może przyjdzie nam się zmierzyć z własnymi myślami, o których istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć...
Norbert Góra - "W mroku twojej głębi" (wiersz), "Jest w niej dusza nierządnicy"
W TABU pojawia się sporo poezji, nie będę jej oceniał bo to nie moja działka, jeśli zaś chodzi o otwierające antologię opowiadanie to jest nieźle. Po przeprowadzce do nowego mieszkania Sylwia ma poważne problemy - nocami traci nad sobą kontrolę. Wizyta u seksuologa na niewiele się zdaje. Nie pogniewałbym się, gdyby cała historia została bardziej rozwinięta.
Sylwia Błach - "Miłość bez znieczulenia"
Jakąż burzę można by rozpętać, gdyby wrzucić wyrwany z kontekstu fragment tego opowiadania do sieci... Że jak to tak, kobieta o kobiecie? W rzeczywistości jest to naprawdę interesujące spojrzenie na relacje damsko-męskie. Gdzie leży, a właściwie - CZYM JEST granica w związku, w którym rządzi brutalny, pozornie pozbawiony jakichkolwiek granic seks?
Patryk Hirsekorn - "Bezludne wyspy" (wiersz)
Kolejny wiersz, swoją drogą - nie spodziewałem się w tej antologii poezji.
Anna Musiałowicz - "Dżdżownice"
Bardzo byłem ciekaw tego opowiadania. Poznajemy w nim kilka epizodów z życia Piotra - głównego bohatera zafascynowanego tytułowymi stworzeniami. Z czasem nietypowa pasja wymyka się spod kontroli... Fajny pomysł, wykonanie jak zwykle bardzo dobre, dużo emocji podczas lektury (chwilami zaskakujących), epickie wręcz zakończenie... Kolejny przykład tego, jak kontrowersyjna historia potrafi skłonić do przedziwnych przemyśleń.
Krzysztof Wach - "Nie dla mnie już"(wiersz), "Erotyczne dewocjonalia"
Krótka, alegoryczna opowieść o dwójce kochanków, ciekawe połączenie wulgarności i piękna.
Marcin Piotrowski - "Małżeńska wymiana"
W opowiadaniu pojawia się motyw klubu dla swingersów, poszukiwanie nowych doznań nie kończy się dla bohaterów tak, jakby tego chcieli...
Krzysztof Haczyński - "Dwa oblicza"
Prosta, przedstawiona w niezwykle klimatyczny sposób historia pewnego zamożnego kobieciarza, któremu przychodzi zrewidować swoje podejście do płci pięknej w pewnej opuszczonej, górskiej chatce.
Piotr Ferens - "Kochanka" (wiersz), "W całkowitej ciemności"
Kolejne bardzo klimatyczne opowiadanie. Tym razem akcja dzieje się nad morzem, gdzie udaje się nasz główny bohater aby nieco poukładać myśli. Robert jest świeżo po rozwodzie, podczas samotnych spacerów widuje tajemniczą kobietę. Świetna, kreatywna interpretacja klasycznego grozowego motywu, ładny język, dobre zakończenie.
Rafał Sala - "Czy potwory płaczą?"
Na pewno czytałem opowiadania Rafała w czasopiśmie Horror Masakra. I chyba nawet któreś z nich było powiązane z tym tutaj, coś tam mi się kojarzy... Wspólnie z narratorem przyglądamy się losom Mirona - chłopiec od samego początku będzie budził w nas odrazę. Dokąd zmierzają jego działania, co się za nimi kryje? Zaczyna się w duchu ekstremy, kończy z nutą weirdu. Podobało mi się.
Sandra Gatt Osińska - "Zaproszenie" (wiersz), "Prawdziwe oblicze"
Dwaj nastoletni kumple ukrywają się w opuszczonym budynku po nieudanej próbie kradzieży. Okazuje się, że jest tam ktoś jeszcze... Bardzo zgrabny, współczesny horror z dobrze wykorzystanymi popularnymi motywami.
Flora Woźnica - "Przygoda"
Hektor nie dość, że ma żonę, to jeszcze kilka (!) kochanek, coś takiego musi się źle skończyć...
Krzysztof Korsarz Biliński - "Hedonia"
(Wiersz z 2001 roku, ze wszystkich zamieszczonych w tej antologii, to właśnie ten zrobił na mnie największe wrażenie).
Maciej Szymczak - "Pakt"
Marcin jest mężczyzną do towarzystwa, od jakiegoś czasu dręczą go okropne koszmary. Nieoczekiwanie otrzymuje intratne zlecenie... Jest tutaj kilka bardzo wyrazistych opisów oraz wątek odnoszący się do mitologii germańskiej.
Tomasz MordumX Siwiec - "Teresa"
Marek, ku swemu zdziwieniu, otrzymał w spadku dom po zmarłej babci. W gratisie dostał coś jeszcze, jednak fajnie było tylko przez chwilę... Opowiadanie zamykające TABU jest kontrowersyjne, obrazoburcze, z rozbrajającym twistem w finale. ;)
* * *
Mam wrażenie, że pierwsza odsłona TABU jest bardziej mroczna od dwójki. Opowiadania trzymają niezły poziom, ogólnie się nie nudziłem. Jak to często bywa w antologiach - mamy kilka tytułów zdecydowanie zasługujących na uznanie, znajdą się też takie, które szybko wyparują z głowy. TABU szokuje, budzi obrzydzenie i niepokój, ale bywa też zadziwiająco wrażliwe, porusza problematyczne kwestie i zachęca do niecodziennych refleksji. Zarówno lęk, jak i pożądanie, to uczucia nad którymi łatwo stracić kontrolę. Jeśli chcecie, żeby wasze serca zabiły mocniej - polecam. A co z tego wyniknie to już wasz problem...
"TABU" – Antologia horroru erotycznego
Autorzy: Krzysztof Korsarz Biliński, Sylwia Błach, Piotr Ferens, Norbert Góra, Krzysztof Haczyński, Patryk Hirsekorn, Anna Musiałowicz, Sandra Gatt Osińska, Marcin Piotrowski, Rafał Sala, Tomasz MordumX Siwiec, Maciej Szymczak, Krzysztof Wach, Flora Woźnica
Wydawnictwo: Horror Masakra
Rok wydania: 2017
Stron: 170
Ocena: 7/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz