2021/02/21

Pieprznik Grozowy #57 (13-21.02.2021)

Od ostatniego posta minął raptem tydzień, a ciekawych zapowiedzi przybywa w zastraszającym tempie... Bije się z myślami, czy nie zredukować trochę swojej kolekcji książek. Miejsca już dawno nie mam, czytam może 1/3 tego, co kupuję... I ciągle dochodzą tytuły, obok których nie mogę przejść obojętnie. Jak z tym żyć???

Do wydawnictwa Phantom Books zawitał nowy autor - Matt Shaw. Zanosi się naprawdę ostro. Jeszcze w tym roku ukażą się "Hunger" i "Octopus" (a dwa kolejne tomy za rok). 

"Pomyślcie o najmocniejszym horrorze kanibalistycznym, wydanym w Europie i Stanach. Przeczytajcie historię Thomasa, który wychodzi z domu tylko w jednym celu, aby porywać ludzi, ponieważ zasmakował w ludzkim mięsie. 
Pomyślcie, o facecie, którego niemal wszystkie książki oznaczone są ostrzeżeniem dotyczącym brutalnych scen, pełnych przemocy i pornografii. 
Dodajcie do tego wszystkiego Wielkich Przedwiecznych spoczywających na dnie oceanu, rodem z mitologii lovecraftowskiej, a otrzymacie tak wybuchową mieszankę, że lektura książek, które wydamy pozostanie w waszej pamięci na bardzo długo".

Mało? Horror Masakra przybywa z kolejną powieścią Shawa - "Splattered Punk". Premiera wiosną. 

Na stronie Wydawnictwa IX trwa przedsprzedaż trzech nowych tytułów. "Żertwa" będzie czytana, nie mogę się doczekać. Takiego nagromadzenia ulubionych autorów w jednej antologii to jeszcze nie widziałem... 

"Żertwa. Antologia słowiańskiego horroru".

<Literacka ofiara dla pradawnych Bogów. Piąta odsłona projektu "Słowiański Horror" trafiła pod skrzydła IX, a wraz z nią wyróżniający się autorzy polskiej literatury grozy sięgający w rodzimą przeszłość, aby przywołać z niej upiory, których słowiańska ziemia nigdy się nie pozbyła. Przewrotne, oryginalne historie pełne zarówno krwawej makabry jak i mocno uderzającej w psychikę wywrotowej wizji naszej niestabilnej rzeczywistości dotrą do Was jeszcze w czasie trwającej pory Welesa, który poniekąd patronuje naszemu przedsięwzięciu. Dzięki staraniom pomysłodawcy, Macieja Szymczaka, w tym niemal 500 stronicowym tomie znajdziecie opowiadania autorów:

Anna Maria Wybraniec, "Czerwona grządka, białe kurczątka"
Bartłomiej Fitas - pisarz, "Kondukt chorych dusz"
Michał Stonawski pisze:, "Lalunia"
Dawid Kain, "Monument"
Jakub Bielawski - profil autorski, "Na zażar"
Tomek Krzywik, "Opętusy"
Dagmara Adwentowska, "Pani piękna jak księżyc"
Agnieszka Kwiatkowska - autorka grozy, "Panienka z okienka"
Radek Jarosiński, "Pielgrzym"
Kazimierz Kyrcz Jr i Leśnyduch (Maciej Szymczak), "Prawdziwe powołanie"
Maciej Kaźmierczak, "Świat się zmienia"
Piotr Borowiec, "Tylko trzy noce"
Wojciech Gunia, "W dół rzeki"
Marek Zychla - autor, "Zawżdy zwyciężny"
Artur Grzelak - profil autorski, "Brnąc przez kosodrzewinę"
Mariusz Orzeł Wojteczek, "Gdybym tylko mogła latać">.

Kolejna powieść Grady'ego Hendrixa od wydawnictwa Vesper"Horrorstör".

"Akcja powieści dzieje się w Orsku - olbrzymim sklepie meblowym - nocami coś niszczy regały, tłucze wazony, przewraca szafy. Kamery monitoringu nic nie wykazują, ludzie zaczynają szeptać, że sklep jest nawiedzony. Troje pracowników postanawia zostać w budynku na noc, aby wyjaśnić co stoi za tajemniczymi zjawiskami...".

"Aukcjoner" - Joan Samson. Premiera jeszcze w tym roku. Wydawnictwo Vesper.

"Bohaterem "Aukcjonera" jest John Moore i jego żona Mim. Do niewielkiego, spokojnego miasteczka Harlowe w stanie New Hampshire, w którym od pokoleń życie toczy się w niezmiennym tempie przeprowadza się Perly Dunsmore - tytułowy aukcjoner. Ujmujący, czarujący, nieszkodliwy miastowy wariat, jak mawiają o nim mieszkańcy Harlowe - wkrótce zaczyna odgrywać w ich społeczności coraz większą rolę. Niestety dla Moore'a i jego sąsiadów - zmieniając je w koszmar. Wielkie zło w małym miasteczku - czyli coś wielbiciele starych horrorów lubią najbardziej. Napisana prostym językiem, z wciągającą, nieśpiesznie prowadzoną fabułą ujmuje czytelnika przede wszystkim powoli narastającą atmosferą lęku, wszechobecnego strachu jaki odczuwają bohaterowie, a który narasta ze strony na stronę."
23 marca ukaże się "Outpost" - nowa powieść Dmitrija Glukhovsky’ego. Wydawnictwo Insignis

"Historia Rosji praktycznie dobiegła kresu. Choć niektórzy usiłują nieporadnie dopisywać jej kolejne rozdziały, dla większości sprawa jest oczywista: to już koniec. Mimo że wciąż rodzą się dzieci, mimo że Jegor beznadziejnie zakochał się w Michelle, mimo że Pałkan nie ustaje w wydzwanianiu do Moskwy i błaganiu o uzupełnienie wyczerpujących się rezerw żywności… Tak, Rosji w zasadzie już nie ma; jej układ nerwowy – sieć połączeń transportowych i telekomunikacyjnych – został zerwany, zniszczony, a w najlepszym wypadku poważnie uszkodzony i nie wygląda na to, żeby zdołał się zregenerować. To dlatego te 250 kilometrów, jakie dzieli Moskwę od Placówki w Jarosławiu, wydaje się odległością zawrotną. To dlatego tam, po drugiej stronie mostu, nie ma już nic – oprócz pustych, martwych, uśpionych na wieki miast. Tak twierdzi Pałkan. I chciałby, żeby pogodził się z tym jego przybrany syn Jegor.Ale skoro tak, skoro za Wołgą świat zieje pustką, dlaczego most jest tak pilnie strzeżony? Dlaczego wartownicy tak intensywnie wpatrują się w otulającą go zieloną nieprzeniknioną mgłę? Dlaczego każdy szmer, szelest, pomruk, który dobiega zza kotary toksycznych wyziewów, stawia ich na nogi, a może nawet przeraża? Czyżby spodziewali się, że ktoś – lub coś – może stamtąd przyjść?I właśnie dziś przychodzi. Wyłania się z mgły. Przyniesie zbawienie czy zagładę? Odkupienie czy potępienie? Co wie, co ukrywa, czego chce? Jak splecie swój los z mieszkańcami jarosławskiej Placówki?".

"Dwór na Martwym Polu" - Joanna Pypłacz. Premiera 6 kwietnia. Wydawnictwo Replika

"Kraków, rok 1941. Irena Kornacka, artystka i właścicielka kliniki lalek od dłuższego czasu oczekuje na wieści o losach swego męża, który jakiś czas temu został schwytany w ulicznej łapance. Niespodziewanie, otrzymuje zaproszenie od swej dawno niewidzianej krewnej sprawującej pieczę nad rodzinnym majątkiem w Uroczyskach. Gdy za radą bliskich postanawia przyjąć propozycję i opuszcza swe mieszanie na Dębnikach, by zamieszkać w oddalonym o setki kilometrów od miasta, powoli niszczejącym dworze, szybko uświadamia sobie, że w miejscu tym panuje przedziwna atmosfera, a pewne obszary jego historii objęte są ścisłą zmową milczenia. W pewnej chwili podjęte na własną rękę dochodzenie zaczyna wymykać jej się spod kontroli...".

"Fabryka Os"Iain Banks. Premiera 23 marca. Wydawnictwo Zysk i S-ka. Zaintrygowała mnie ta książka, nie powiem. Tytuł z 1984 roku a ja pierwszy raz o nim słyszę. :/

"Kontrowersyjna powieść zaliczona przez dziennik „The Independent” do 100 arcydzieł literatury XX wieku, zdaniem części krytyków natomiast ze względu na drastyczność w opisach przemocy zakwalifikowana jako książka TYLKO DLA DOROSŁYCH.
Frank, ekscentryczny szesnastolatek, mieszka z ojcem na szkockim odludziu. Wiodą bardzo nietypowe życie. Matka Franka porzuciła rodzinę wiele lat wcześniej, a starszy brat Eric został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Ojciec oblicza ekscentryczność swojego młodszego syna za pomocą tradycyjnych angielskich miar. Frank dokonuje zbrodni i aktów przemocy, aby wyładować swoją frustrację. W osobliwych codziennych rytuałach znajduje pocieszenie. Lecz kiedy dowiaduje się o ucieczce Erica ze szpitala, musi się przygotować na jego nieuchronny powrót – ponowne spotkanie braci prowadzi do wyjaśnienia tajemnic z przeszłości i stanowi przeobrażające doświadczenie…".

"Później" - Stephen King. Premiera 10 marca. Wydawnictwo Albatros

"Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu.
Czasami dorastać znaczy stanąć twarzą w twarz z prześladującymi cię demonami.
Później, najnowsza powieść Stephena Kinga, to horror w najlepszym wydaniu – przerażający i poruszający. To także historia o straconej niewinności i konieczności wyborów między dobrem a złem. Uważny czytelnik znajdzie w niej echa jednej z najsławniejszych powieści Kinga – TO – i odpowiedź na pytanie, co trzeba zrobić, aby stawić czoło złu we wszystkich jego postaciach".

"W zamknięciu" - Kate Simants. Premiera 10 marca. Wydawnictwo Muza.

"Ellie Power sprawia wrażenie zwykłej dziewiętnastolatki – mieszka z matką, z którą łączą ją dobre relacje, spotyka się z odpowiedzialnym, kochającym chłopakiem i ma przed sobą przyszłość rysującą się w jasnych barwach. Ale to idealne życie to tylko pozory.
Spokojna i sympatyczna dziewczyna pod osłoną nocy przemienia się w potwora. Wpada w furię, staje się agresywna i nieprzewidywalna. Christine, matka Ellie, przez lata wypracowała skuteczny, choć przerażający sposób panowania nad emocjami córki. Co wieczór zamyka na klucz drzwi od jej sypialni. Z troski o nią i ze strachu o siebie. Dla bezpieczeństwa ich obu.
Pewnego ranka Ellie budzi się przerażona. Zamek wyłamany od środka, ubłocone ubrania wciśnięte w kąt pokoju, ślady po drucie na skórze i rozmazana wizja ostatnich kilku godzin. Dziewczyna wie, że minionej nocy musiało się wydarzyć coś strasznego. Po raz kolejny. Rosnący niepokój potęguje fakt, że chłopak Ellie, Matt, zniknął bez śladu… Koszmar sprzed lat powraca ze zdwojoną siłą".

"Rok Zaćmienia" - Marta Knopik. Kontynuacja "Czarnego Miasta". Premiera 14 kwietnia. Wydawnictwo Lira.

"W Czarnym Mieście trwa Rok Zaćmienia. Jego mieszkańcy, wcześniej niż reszta ludzkości, muszą zmierzyć się z apokalipsą…
Schyłek tysiąclecia. Wróżbici wieszczą koniec świata… John Fox przybywa na Śląsk w poszukiwaniu spadkobiercy. Trop prowadzi go do Czarnego Miasta, które pogrążone jest w chaosie Roku Zaćmienia. Ziemią szarpią wywołane zapadaniem się chodników kopalnianych wstrząsy, a krajobraz zasnuwa się dymem. Bohater zostaje wciągnięty w labirynt korytarzy, gmatwaninę snów, wizji i wspomnień. Dokąd zaprowadzi go ta podróż?".

"Duchy zmarłych" - Richard Corben. Premiera 23 lutego. Wydawnictwo Mucha Comics.

"Richard Corben, którego przyjęto w szeregi najwybitniejszych twórców komiksowych Will Eisner Hall of Fame i uhonorowano główną nagrodą festiwalu komiksowego Angoulême w 2018 roku, ożywia swoje ulubione opowieści Edgara Allana Poego. W niniejszym tomie zebrano szesnaście kolorowych komiksów wiolokrotnie nagradzanego i uznanego twórcy. Pośród nich znajdują się mistrzowskie adaptacje Kruka, Maski Czerwonego Moru i Beczki Amontillado".

"Prosto z piekła" - scenariusz: Alan Moore, rysunki: Eddie Campbell. Premiera 26 lutego. Wydawnictwo Timof Comics.

"120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza.
20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu.
10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści.
Dziś poznaj ją po polsku.
Prosto z piekła to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. „Janko Rozpruwacz”, „Jack emboweler” (jak pisano o nim w „Kurjerze Codziennym” w 1888 r.) zyskał swą niesławę morderstwami pięciu prostytutek na londyńskim East Endzie. Czy tamte wydarzenia były preludium do krwawego XX wieku?
Prawie sto lat później angielski scenarzysta komiksowy Alan Moore, odczuwający potrzebę oderwania się od klasycznego komiksu, postanowił zestawić fakty i mity o morderstwach w Whitechapel w formie powieści graficznej, przygotowując się do tego ze skrupulatnością naukowca.
Moore mówi o swojej pracy: „Wierzę, że jeżeli wgryziesz się w historię wystarczająco mocno, jeżeli tniesz precyzyjnie, uporczywie, i postępujesz metodycznie, wtedy jesteś w stanie nie tylko pokazać wewnętrzny mechanizm rzeczy, ale również i ich sens...”. Rzeczywiście – przemyślany i trzymający w napięciu scenariusz Moore’a i dynamiczna oprawa graficzna Eddiego Campbella porywają czytelnika w podróż w czasie, po powrocie z której trzeba będzie raz jeszcze zadać sobie pytanie o to, co na tym świecie jest prawdziwe, a co fałszywe.
W 2001 r. do kin trafiła nosząca tytuł Z piekła rodem filmowa adaptacja komiksu, z Johnnym Deppem w roli inspektora Abberline’a.
Przeczytaj, przeżyj przygodę, stań się ripperologiem!".

ŹRÓDŁA:  
https://www.facebook.com/608481312540765/photos/a.608586692530227/3586446568077543/
https://www.facebook.com/HorrorMasakra/photos/pcb.3783700925045962/3783699868379401/
https://www.facebook.com/wydawnictwoix
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2909716412605590/
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2911852942391937/
https://www.facebook.com/Wydawnictwo.Insignis/photos/a.1448934281834814/3774573322604220/
https://www.facebook.com/122375714511610/photos/a.122584291157419/3845056665576811/
https://livro.pl/fabryka-os-banks-iain-m-sku1259634455.htmlhttps://www.swiatksiazki.pl/pozniej-6720182-ksiazka.html?fbclid=IwAR0UpLIANb1bdV-a8TZJkkTjZzDu8MYcitoQZZ3nk2HqgM1NKvcRE06wXvY
https://muza.com.pl/ksiazki/3730-w-zamknieciu-9788328714335.html
https://wydawnictwolira.pl/produkt/rok-zacmienia/
https://muchacomics.com/pl/p/Duchy-zmarlych-/277
https://www.facebook.com/timoficisiwspolnicy/photos/a.239385829522989/3534274233367449/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Faktotum - Charles Bukowski

"Niedzielę były najlepsze, ponieważ nikt nie stał mi nad głową, i wkrótce zacząłem brać ze sobą półlitrową butelkę whiskey, żeby lepiej...