2020/12/29

TABU II - Antologia horroru erotycznego

" (...) - Co to są sekslarwy? - Skrzywił się Odra. - To zmutowany materiał genetyczny żerujący w kosmicznych śmieciach, które zsypuje do nas wojsko. Do rozrodu posiłkują się ludzkim orgazmem i wyczuwają każdy ruch, nawet wibrację stającego fiuta. Sekslarwa wbija się potem w twoje genitalia i wywołuje taką euforię, że spuszczasz się pod siebie do momentu, aż padniesz z wyczerpania. A ona wydaje na świat dziesięć następnych glist." - A. Deka "Orbita Cmentarna"

"Tabu II" to efekt konkursu literackiego zorganizowanego przez portal TRUPI JAD za którego sterami stoi Tomasz Siwiec. Motyw przewodni, z oczywistych przyczyn, wywołał spore poruszenie zarówno wśród autorów, jak i czytelników. 19 zwycięskich opowiadań prezentuje dość zróżnicowane podejście do tematu. Jeśli chodzi o jakość - bywa raz lepiej, raz gorzej. Jak to w antologiach.  Z racji sporej rozbieżności gatunkowej, prawdopodobnie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej kilka słów o każdym z opowiadań.


Artur Grzelak – „Pierwotne instynkty”
Zaczynamy od solidnego uderzenia. "Pierwotne instynkty" to literacki reprezentant nurtu rape and revenge kojarzonego przede wszystkim z filmową serią "I Spit on Your Grave". Zgniłe polityczne elity i traumatyczny debiut młodej prostytutki. Przewidywalne zakończenie nie jest w tym przypadku wadą, dokładnie takiego finału pragnie czytelnik.

Adrian Pełka – „Pokój 47”
Długo wyczekiwane spotkanie z 'internetowym przyjacielem' okaże się dla Katarzyny sporą niespodzianką. Ogólnie pomysł ok, ale wszystko dzieje się zbyt szybko. Ledwo napięcie zaczyna rosnąć, a już mamy zwrot akcji i zakończenie.

Dagmara Adwentowska – „Okno na poddaszu”
Piękna nieznajoma widywana nocą w sąsiedztwie staje się obsesją Kamila. Co się wydarzy, kiedy fantazje mężczyzny będą miały okazję się urzeczywistnić? Spora dawka mrocznej atmosfery i nieoczywiste zakończenie - coraz bardziej doceniam tego typu rozwiązania, czyżby objaw czytelniczej dojrzałości? ;)

Agnieszka Biskup – „Rozmowy waginalne czyli ballada o dwóch Jolach”
W mojej prywatnej ocenie Agnieszka Biskup to najbardziej awangardowa (nie znalazłem lepszego określenia) autorka grozy w Polsce. Mam nadzieję, że po premierze zbioru opowiadań "Mamidła" będzie o niej głośno. (Podobnie zresztą jak o ich współautorce - Dagmarze Adwentowskiej). Obydwie pisarki z całą pewnością zasługują na większą uwagę. Swoją drogą - jestem cholernie ciekawy efektów ich wspólnej pracy. Coś mi się wydaję, że z połączenia tak różnych literackich temperamentów wyjdzie mieszanka wybuchowa - nie mogę się doczekać.
"Rozmowy waginalne" to opowieść z gatunku bizarro fiction. Katowana przez partnera Jola zyskuje niespodziewaną sojuszniczkę w walce o swoją godność. Historia jest do granic absurdalna i napisana z ogromnym polotem. Bardzo polecam.

Marcin Piotrowski – „Pożądanie”
Robert od dawna pożąda swojej przyjaciółki - Ani. Ukrywa swoje pragnienia do momentu, kiedy dziewczyna składa mu propozycje nie do odrzucenia... Kolejne spotkania sprawiają, że mężczyzna staje się coraz większym niewolnikiem swoich pokus. Marcin Piotrowski rzuca pomysł, podkręca atmosferę i prowokuje czytelnika, aby dał się ponieść wyobraźni.

Franciszek Piątkowski – „Północnica”
Do nieokrzesanego Radka uśmiecha się los - tej nocy nareszcie zaliczy. Niestety (a dla niektórych stety) spełnienie marzeń szybko zamienia się w koszmar. W opowiadaniu pojawia się postać Marka Lichockiego - głównego bohatera cyklu zapoczątkowanego powieścią pt. "Powiernik". Prosta, przyjemnie napisana historia, niepozbawiona humoru a jednocześnie całkiem krwawa. Jeśli lubisz słowiańskie demony i chcesz się skonfrontować z przerażająca wizją roz-członkowania to dobry adres. ;)

Bogdan Ruszkowski – „Ból i rozkosz”
Krótki fanfik dla fanów serii "Hellraiser". Ciężki w ocenie - jeszcze się dobrze nie zaczął, a już skończył.

E. Raj – „Potwór z Bagien”
Baśniowe love story atrakcyjnej zielarki i tytułowego monstrum. Najdłuższe opowiadanie w antologii. Sporo ekspresyjnych scen seksu. Idealne dla wielbicieli klimatów fantasy.

Adam Deka – „Orbita Cmentarna”
Dystopijna wizja przyszłości, taki cyberpunk z najgorszych koszmarów. Przerażający i skrajnie obrzydliwy, przy czym szalenie kreatywny. Przeczytałem sporo wykręconych rzeczy, ale nic nie przygotowało mnie na to, z czym się tutaj zetknę. :) Może i tło historii przyćmiewa fabułę - tylko kto by się tym przejmował? Mocne wrażenia gwarantowane. Odruch wymiotny też. XD 

Andrew Boock – „Grzech”
Przedwcześnie zmarła, atrakcyjna parafianka staje się sporym problemem dla wyposzczonego duchownego. Jest taka piękna, kiedy tak leży sobie w tej trumnie... Czy ksiądz ulegnie pokusom? Trzeba przeczytać i się przekonać... (Do samego końca czekałem na coś zaskakującego, ale się nie doczekałem).

Aneta Pazdan – „Z ciała i krwi”
Filip stracił żonę w wypadku. Oddałby wszystko, aby ją odzyskać. Traf chciał, że akurat nadarza się okazja. Całość skojarzyła mi się z przyzwoitym, współczesnym kinem grozy. Może i bez efektu WOW! ale jest całkiem nieźle.

Albert Hireskorn – „Prosektorium”
Dzień z życia zawodowego swojskich chłopaków w tytułowym 'przybytku'. Może i opisy przygotowania ciała do pochówku budzą niesmak, ale czy budzą strach? No i gdzie podziała się erotyka??? Nie bardzo wiem, skąd to opowiadanie się tutaj wzięło? 

Adam Loraj – „W pustce”
Ciekawy pomysł wyjściowy - po śmierci jaźń każdego człowieka trafia do tytułowej Pustki, gdzie przez wieczność będzie odczuwała dokładnie takie emocje, jak w momencie śmierci. Dostajemy opowieść staruszka, który przeprowadzając specjalny rytuał, potrafił sprawić, aby owym uczuciem była ekstaza. W bardziej rozbudowanej formie ta historia wyglądałaby jeszcze lepiej.

Jacek Pelczar – „Klątwa”
Jedno z fajniejszych opowiadań. Terroryzowana przez szefa Klara otrzymuje niespodziewaną pomoc od starej cyganki. Może i nic odkrywczego, ale historia napisana sprawnie i bardzo obrazowo. Jak bardzo? Tak, że w pewnym momencie można się porzygać. :D To było moje drugie spotkanie z tym autorem i, podobnie jak za pierwszym razem, oceniam je pozytywnie. 

Maciej Szymczak - „Edyta”
Głównym bohaterem opowiadania jest Michał - wokalista zespołu metalowego. Mężczyzna zakochuje się w tytułowej Edycie, z tym, że to wszystko nie jest takie proste... Michał ma swoje na sumieniu. Historia tragicznej miłości w melancholijnym klimacie, z odrobiną mitologii słowiańskiej. 

Anna Stolarczyk – „Sukces może być największą pułapką”
Typowa karierowiczka umawia się za pośrednictwem ekskluzywnego portalu na randkę z nieznajomym. Całkiem przyzwoite opowiadanie z dość istotną wadą - słabym zakończeniem. Liczyłem na więcej.

Oszubski Tadeusz – „Oczarowanie”
Krótka legenda która odsyła czytelnika do Bydgoszczy w XVII wieku. Język stylizowany na staroświecki, trochę topornie się czytało. Nie w moim guście.

Norbert Góra – „Mieszkanie nr 2”
Zmarnowany potencjał. Ukraińska prostytutka staje się problemem dla swojego 'właściciela' - gangster wydaje polecenie, aby umieścić ją w tytułowym mieszkaniu. Niby coś się dzieje, nie do końca wiadomo co, a później opowiadanie się kończy. Szkoda.

Alicja Gajda – „Krwawa Mary”
Na koniec całkiem niezła historia. Młody ksiądz z prowincji 'daje się namówić' na wizytę w klubie nocnym. Oczywiście nie kończy się to dla niego dobrze. Swobodna narracja ze szczyptą kąśliwego humoru. Mam nazwisko autorki na oku - wyczułem potencjał. ;) 

* * *
Podsumowując: solidne 7/10. Zainteresowanych zakupem odsyłam do sklepu wydawcy:
W styczniu 2021 planowane jest wznowienie pierwszej części "TABU" na które z całą pewnością się skuszę, tym bardziej, że zdobycie wydania z 2017 roku graniczy z cudem. A później? Pozostanie czekać na trojkę... :)

"TABU II" - Antologia horroru erotycznego
Autorzy: Artur Grzelak, Adrian Pełka, Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Marcin Piotrowski, Franciszek Piątkowski, Bogdan Ruszkowski, E. Raj, Adam Deka, Andrew Boock, Aneta Pazdan, Albert Hireskorn, Adam Loraj, Jacek Pelczar, Maciej Szymczak, Anna Stolarczyk, Oszubski Tadeusz, Norbert Góra, Alicja Gajda
Wydawnictwo: Horror Masakra
Rok wydania: 2020
Stron: 346
Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Faktotum - Charles Bukowski

"Niedzielę były najlepsze, ponieważ nikt nie stał mi nad głową, i wkrótce zacząłem brać ze sobą półlitrową butelkę whiskey, żeby lepiej...