2020/02/02

Pieprznik Grozowy #21 (27.01-02.02.2020)

Siema w ten dziwny, ciepły, lutowy dzień. Poniżej podsumowanie potencjalnie interesujących, strasznawych zapowiedzi z ostatniego tygodnia + mała aktualizacja. Spokojnej niedzieli!

klik
Vesper pokazało okładkę do "Twierdzy" F. Paula Wilsona. Autorem grafiki jest Mariusz Gandzel. Chociaż stare wydanie "Twierdzy" można kupić za raptem kilka złotych, informacja o wznowieniu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Być może jest to szansa, żeby na polskim rynku po raz pierwszy ukazała się kompletny, 6-tomowy cykl "Adversary", kto wie...

"„Coś morduje moich ludzi”. Tak brzmi wiadomość wysłana przez nazistowskiego dowódcę stacjonującego w małym zamku wysoko w odległych, rumuńskich Karpatach. Każdej nocy niewidzialny i cichy wróg wybiera jedną ofiarę i pozostawia jej okaleczone zwłoki ku przerażeniu żołnierzy.
Kiedy do twierdzy przybywa elitarny oddział SS, naziści odkrywają w podziemiach pradawną tajemnicę. Zwracają się o pomoc do lokalnego żydowskiego badacza folkloru, by ten rzucił nieco światła na niewytłumaczalne wydarzenia. Nikt nie wie jednak, że do twierdzy zmierza ktoś jeszcze…
Bitwa się rozpoczęła: starcie między złem wcielonym stworzonym przez człowieka, a tym zbudzonym ze snu, niewyobrażalnym horrorem, którego powstrzymanie zdaje się niemożliwe".

klik
O "Ciemności" Jozefa Kariki pisałem jakoś w grudniu, jest już oficjalna data premiery - 10 lutego (to już za kilka dni!). Poniżej opis:

"Scenarzysta serialowy postanawia spędzić Boże Narodzenie w górskiej chacie, by uciec od problemów w domu i w pracy. Jedno pozornie niegroźne zdarzenie zmienia jego pobyt w cyklon porywający głównego bohatera i czytelników!".

klik
Pojawił się spis opowiadań do antologii "The Best of Histeria":

Wstęp - Wojciech Gunia
"Czarna kawka" - Marek Zychla
"Małe dziewczynki nie są głupie" - Piotr Borowiec
"Pamiątka z Tuberkulozy" - Przemysław Karbowski
"Zapach kamienia" - Agnieszka Kwiatkowska
"Szept" - Damian Zdanowicz
"Ciemny dom pośród modrzewi" - Jakub Bielawski
"Ułuda" - Mariusz Wojteczek
"Horror domu Raczyńskich" - Paweł Cieliczko
"Natura śmierci" - Kosma Woźniarski
"Za wyjątkiem białych kości" - Artur Frysztacki
"Pamiętnik znaleziony na progu" - Dagmara Fajt
"Nieluba" - Martyna Konwińska
"Wyryte w kości" - Olga Rot
"Mężczyzna w garniturze" - Robert Zawadzki
"Kaźń" - Krystian Janik
"Sprzedawca pasikoników" - Szymon Płuska

klik
Lada moment w sprzedaży pojawi się "Odium" Łukasza Radeckiego, będzie to nr. 15 z serii PHANTOM BOOKS HORROR.

"Krępów, niewielka miejscowość niedaleko wschodniej granicy. Miejscowość, która słynie z otwartości wobec emigrantów, stwarzając im odpowiednie warunki do pracy i życia. Młoda Rosjanka po filologii zaczyna pracę w szkole podstawowej. Służbowe mieszkanie w budynku placówki, otwarci i przyjacielsko nastawieni mieszkańcy, grzeczni, nie sprawiający problemów uczniowie... Dziewczyna ma wrażenie, że wygrała los na loterii, do czasu, gdy zaczyna słyszeć dziwne głosy i widzieć obce postacie na korytarzach szkoły. Czego od niej chcą? Jaki sekret skrywa Krępów?"

klik
Intrygująca zapowiedź Wydawnictwa Lira - "Czarne miasto" Marty Knopik. Coś dla miłośników nieoczywistej prozy. Premiera 19 lutego.

"Wanda mieszka samotnie w Czarnym Mieście w ogromnym mieszkaniu pełnym mebli i wspomnień. Jej mąż Zdzisiek zginął w kopalni w Roku Zaćmienia, kiedy to zapadały się kolejne podziemne chodniki, a ludzie szukali schronienia w budowanych naprędce tunelach. W umierającym mieście, wśród duchów przeszłości, zaczyna się toczyć codzienne życie. Wanda nadal nie otrząsęła się z żałoby, a jej córki, zwane siostrami Bebe, wyemigrowały do Białego Miasta. Jednak wspomnienia i sny nie pozwalają im uwolnić się od tragicznych wydarzeń…"

klik
No i na koniec dwie rzeczy na faktach: "Psychopaci" Stephena Seagera od wydawnictwa Filia, premiera 26 lutego.

"Kiedy psychiatra Stephen Seager rozpoczął pracę w kalifornijskim szpitalu psychiatrycznym Gorman State, nazywanym powszechnie Gomorą, pracował w niejednej tego typu placówce. Jednak do tego, co zobaczył, przeżył i z kim miał do czynienia w środku, nie mógł przygotować się w żaden sposób.
Książka Seagera to szczera, refleksyjna i porywająca relacja doświadczeń z terapii prowadzonych w Gorman State. Psychiatra pozwala nam zajrzeć do przerażającego świata zamieszkanego przez najgorszych psychopatów, do którego tylko nieliczni mają wstęp.
Gorman state To miejsce, w którym panuje niewyobrażalna przemoc".


klik
"Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" Alice Lugen. Premiera 15 kwietnia, Wydawnictwo Czarne. Prawdopodobnie się skuszę, bo chociaż temat rozkminiony ze wszystkich stron, to i tak budzi niepokój. Przy okazji - ładna okładka.

"Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”.
Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.
Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Faktotum - Charles Bukowski

"Niedzielę były najlepsze, ponieważ nikt nie stał mi nad głową, i wkrótce zacząłem brać ze sobą półlitrową butelkę whiskey, żeby lepiej...