2020/05/10

Pieprznik Grozowy #33 (04-10.05.2020)

Siema. Oto co ciekawego rzuciło mi się w oczy w ciągu mijającego tygodnia:

klik
"Zaginiona" Piotra Kościelnego ukaże się 17 lipca. Poprzednia książka autora - "Zwierz" zbiera masę dobrych opinii, stanowczo warto przyjrzeć się temu bliżej... Wydawnictwo Initium.

"Drobna sprzeczka narzeczonych zamienia się w burzliwą awanturę. Krzysztof wybiega z domu i… rano budzi się w swoim aucie w nieznanej okolicy. Nie pamięta wydarzeń poprzedniej nocy. Agnieszka natomiast, zdenerwowana reakcją swojego chłopaka, wychodzi o świcie na spacer po lesie. Nie ma pojęcia, że jest obserwowana przez psychopatę…
Kiedy zaniepokojony Krzysztof zgłasza policji zaginięcie Agnieszki, niespodziewanie staje się podejrzanym o jej zamordowanie. Trafia do aresztu, gdzie współosadzeni urządzają mu istne piekło.
Nikt nie wierzy w wyjaśnienia chłopaka, nikt nawet nie sprawdza innych tropów. Nikt poza zesłanym karnie na prowincjonalny posterunek komisarzem Tomaszem Świderskim. Sprawa zaginionej dziewczyny to dla niego szansa na rehabilitację i dźwignięcie się z dna, którego sięgnął kilka lat wcześniej. Rusza więc śladem psychopatycznego porywacza i okrutnego mordercy kobiet.
Czy zdąży, zanim potwór znów postanowi zabić?
„Zaginiona” to dynamiczny, brutalny i trzymający w napięciu kryminał, pełen dramatycznych zwrotów akcji prowadzących do zaskakującego finału. Niepokój nie opuści cię do ostatniej strony…".

klik
"Wszystkie grzechy korporacji Somnium" Dawida Kaina - nowa zapowiedź od Wydawnictwa IX. Okładka: Krzysztof Korsarz Biliński. Weirdowo, nie da się ukryć.

"W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną książkę, która przenicuje Waszą psychikę i zmusi do myślenia.
Dawid Kain to autor, którego wielu kojarzy z literaturą co najmniej osobliwą, ale przede wszystkim taką, której nie można odmówić wyjątkowej wyobraźni i wartościowej treści. Oscylujący niegdyś wokół bizarro, nigdy nie był tak blisko znakomitemu współczesnemu a i futurystycznemu WEIRD FICTION. Czekajcie więc, aż ujawni <Wszystkie grzechy korporacji Somnium>".

klik
"Ostatni lot" Julie Clark - zapowiedź od Muzy na 3 czerwca. 

" (...) Podróż służbowa, w którą Claire ma się udać sama, to dla niej niepowtarzalna szansa, by wreszcie uwolnić się od męża psychopaty. Na lotnisku w jednym z barów kobieta przypadkowo spotyka Evę, z równą determinacją próbującą zerwać z przeszłością. Strach i pragnienie ucieczki są tak silne, że dwie nieznajome kobiety podejmują spontaniczną decyzję, która na zawsze odmieni ich życie. Zdesperowane postanawiają wymienić się kartami pokładowymi: Claire poleci jako Eva do Oakland, a Eva do Portoryko jako Claire. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nikt nie odkryje prawdy, zostawią przeszłość za sobą i zaczną nowe życie.
Kiedy po wylądowaniu w Oakland Claire dowiaduje się o katastrofie lotniczej z udziałem samolotu lecącego do Portoryko, ma w głowie mętlik. Eva wspomniała, że jest pogrążoną w żałobie wdową i nikt nawet nie zainteresuje się jej zniknięciem. Czy to nie idealna okazja, by przejąć tożsamość tragicznie zmarłej kobiety i bezpowrotnie zostawić za sobą przeszłość? Claire nie wie jednak, że Eva ją okłamała, a życie, o którym opowiadała, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Przejmująca fabuła, nieustanne, stopniowo budowane napięcie, zwroty akcji oraz nieprzewidywalne zakończenie. Julie Clark napisała hipnotyzujący thriller o silnych kobietach, które stają w obliczu ogromnego wyzwania".

klik
"Degustator" - Marcin Walczak. Premiera 24 lipca, wydawnictwo Novae Res

"Smak krwi bywa uzależniający. Odważysz się spróbować?
Kiedy prokurator Artur Metz wszczyna śledztwo dotyczące oskórowanych zwłok młodej kobiety, znalezionych przy jednym z pleszewskich kościołów, nie wie jeszcze, że właśnie trafił w sam środek piekła. Trop prowadzi do katechety, który wiele lat temu, po zagadkowej śmierci nastolatki, zniknął z Polski. Wkrótce okaże się, że makabrycznych zbrodni, podczas których ofiary zostały pozbawione krwi, było znacznie więcej. Próbując znaleźć niewidoczną nić łączącą wszystkie morderstwa, prokurator Metz nieświadomie naraża nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że w przestępstwa zamieszanych jest wielu wysoko postawionych urzędników państwowych i kościelnych. Tymczasem w okolicy dochodzi do kolejnych morderstw
Nachylił się nad uśmierconą ofiarą, wbijając zęby w miejsce, z którego wypływała krew. Trafił nieco za wysoko, lekko tylko otwierając osierdzie. I tak świeża porcja niczym nieskażonej krwi napełniała go rozkoszą. Czuł, że magazyny energii wypełnia błogie uczucie powolnego nasycenia. Ciepło dotykało jego krtani, powoli chłodząc się i spływając wzdłuż przełyku wprost do żołądka. Przyzwyczaił się do odruchów wymiotnych, potrafił opanować naturalną potrzebę wyrzucenia tak ogromnej ilości nasyconej żelazem substancji. I ten strzał endorfin, jak wtedy, gdy tuż po orgazmie padał prawie nieprzytomny obok kobiety, z którą współżył. Uczucie radości, które trwało zaledwie sekundę, jemu wystarczyło".

klik
Intrygująca zapowiedź Wydawnictwa Golem - "Krzyk" Stanisława Przybyszewskiego. Trwa przedsprzedaż (link pod zdjęciem).

"<Krzyk> wymyka się genologicznym wyróżnikom: można go czytać jako sensacyjny dreszczowiec, ale i widzieć w nim zarówno ekspresjonistyczną historię, jak i oniryczną opowieść grozy, rasowy horror weird fiction. Przybyszewski w znakomity sposób operuje tu motywem sobowtóra. Chorobliwe widzenia zlewają się z rzeczywistością, majak i obłęd rządzą przestrzenią, deformując ją nieprzerwanie. Gasztowt, główny bohater „Krzyku”, pragnie dokonać niemożliwego: chce przełożyć dźwięk – tytułowy krzyk – na obraz, namalować głos, który w najdokładniejszy sposób streściłby egzystencjalną pełnię. Ta egzystencja, co należy podkreślić, jest wypełniona nędzą, uosabianą tu przez galerię upiornych postaci. Gasztowt musi zmierzyć się z wielkim dylematem artysty, ze zdeterminowanym żywotem pełnym biedy i rozpaczy, a przede wszystkim: z samym sobą. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości i chorobliwym błądzeniu wewnątrz własnego <ja>".

klik
"Ktoś jest w twoim domu" - Stephanie Perkins. Premiera 9 czerwca. Wydawnictwo Zysk i S-ka.

"Minął prawie rok, odkąd Makani Young zamieszkała w domu babci w samym środku kukurydzianej Nebraski, lecz dziewczyna wciąż jeszcze przyzwyczaja się do nowych śródlądowych warunków. I ciągle prześladuje ją przeszłość z czasów życia na Hawajach…
Nagle wokół niej zaczynają ginąć uczniowie z jej liceum, Osborne High – jedno po drugim, w serii okrutnych morderstw, z których każde ma coraz bardziej makabryczny charakter od poprzedniego. Do tego nieuchwytny zabójca wydaje się wiedzieć o ofiarach znacznie więcej, niż reszta mieszkańców. Przerażenie w miasteczku rośnie, a polowanie na mordercę nie odnosi zamierzonego skutku – wręcz przeciwnie, zwiększa jego pewność siebie.
Natomiast Makani musi stawić czoło własnym mrocznym sekretom
Horror jest bliżej niż sądzisz...".

klik
"Złe duchy" - Kacper Łukowicz. Propozycja wydawnictwa Liberum Verbum (nie wiedziałem, że takie istnieje). Premiera 18 maja.

"Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dochodzi do serii morderstw. Ich wyjaśnieniem zajmuje się komisarz Geryński. Tajemnicę jednego z nich próbuje również rozwikłać grupa nastolatków z chorzowskiego liceum, wplątując się w niejasne i niebezpieczne relacje świata miejscowej szajki kibiców. Jedna z ofiar nie ma głowy, a w jej identyfikacji pomógł charakterystyczny tatuaż. Czy jednak to wystarczający dowód w sprawie" W oficjalnym śledztwie nie wyklucza się wersji z seryjnym zabójcą. "Złe duchy" to historia z pogranicza realizmu i fantazji, świata ludzi żywych i duchów, które wpływają na los niejednego z bohaterów, napisana potoczystym i barwnym językiem, wiernie, jak się zdaje, oddającym to, co charakterystyczne dla subkultury młodzieżowej czy tzw. kiboli; to wciągająca fabuła utrzymana wręcz w konwencji thrillera, która oddziałuje na wyobraźnię, prowadząc zarówno bohaterów, jak i Czytelnika ku niejasnemu, niejednoznacznemu zakończeniu, utrzymując go nadal w atmosferze tajemniczości; to wreszcie interesująca historia o ludziach uwikłanych przypadkiem w sprawy, o których nawet im się nie śniło, chociaż... Kacper Łukowicz (2001 r.) " urodzony i mieszkający w Katowicach uczeń klasy maturalnej chorzowskiego "Słowaka". Pasjonat literatury i kinematografii, mający na swoim koncie nagrodzone recenzje (wyróżnienie w konkursie Punkt Krytyczny organizowanym przez Uniwersytet Śląski w 2019 r.) oraz opowiadania (I miejsce w konkursie "(Pod)różne historie" organizowanym przez Dom Kultury w Białymstoku w 2019 r.). Złe duchy to jego literacki debiut napisany w drugiej klasie liceum".

klik
"Mit" - Mariusz Michalak. Nowość od Wydawnictwa Borgis.

"Bemowo, Warszawa. Policja znajduje zwłoki mężczyzny, któremu zadano 79 ciosów sztyletem. Wszystko wskazuje na to, że morderstwo zostało popełnione na tle rytualnym – w szczęce zamordowanego mężczyzny tkwi sygnet ze swastyką, a w pobliskiej studni zostaje znaleziony rytualny tybetański sztylet, którym zostały zadane śmiertelne ciosy. Wszystkie poszlaki prowadzą do satanistycznej sekty podobnej do Towarzystwa Thule – tajnej organizacji, do której należał Heinrich Himmler.
Jaki będzie wynik śledztwa? Czy Buremu uda się rozwiązać zagadkę, która sięga do czasów II wojny światowej? Dlaczego sprawca morduje kolejne osoby zgodnie z rytualnym obrządkiem?
Przekonaj się, do czego zdolny jest człowiek ogarnięty obsesją".

klik
30 kwietnia ukazał się finałowy, ósmy tom "Odrodzenia". Wydawnictwo Non Stop Comics. Zatrzymałem się na piątym tomie, ale koniecznie muszę sobie dozbierać i przeczytać resztę.

"Ostatni tom docenionej przez krytyków mieszanki horroru, kryminału i sensacji. Istnienie odrodzonych ma coraz większy wpływ na otaczający bohaterów świat. Em musi zdecydować się na nieoczywiste sojusze, żeby powstrzymać społeczny rozpad i zapobiec zbliżającej się wojnie domowej".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Faktotum - Charles Bukowski

"Niedzielę były najlepsze, ponieważ nikt nie stał mi nad głową, i wkrótce zacząłem brać ze sobą półlitrową butelkę whiskey, żeby lepiej...