2020/05/03

Pieprznik Grozowy #32 (27.04-03.05.2020)

Siema. Przed Wami cotygodniowy przegląd potencjalnie ciekawych książek na które natknąłem się w necie. Spokojnego popołudnia!

klik
3 czerwca ukaże się "Topiel" - nowa powieść Jakuba Ćwieka. Opis brzmi całkiem zachęcająco. Wydawnictwo Marginesy.

"Pod koniec lipca 1997 roku ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na pomoc powodzianom, dokonują makabrycznego znaleziska w korycie wciąż wezbranej rzeki. Na ułamanym, zanurzonym w wodzie drzewie wiszą zwłoki nastolatka poszukiwanego od blisko dwóch tygodni.
Niespełna miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – właśnie rozpoczynają się wakacje. I zupełnie nie przeszkadza im, że wolne dni skąpane są w strugach deszczu, a meteorolodzy alarmują o powodziowym zagrożeniu. Są pewni, że to będzie ich lato!
Trzy dni później właśnie w Głuchołazach, maleńkiej mieścinie przy samej polsko-czeskiej granicy rozpoczyna się katastrofa zapamiętana jako Powódź Stulecia. To ona i wywołana nią lawina zdarzeń doprowadzi chłopców najpierw do wyjątkowego odkrycia, a następnie do śmierci jednego z chłopców. Którego?
Topiel to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu Stranger Things i To Stephena Kinga".

klik
To jest dopiero ciekawa rzecz - "Meta Noir" Adama Deki. Książka robiona ręcznie od początku do końca przez autora. Ilustracja na okładce: Teresa Bruska-Czerwińska. Mam na półce zarówno "Wije", jak i "Splunę ci w pysk" ale jak na razie nie było okazji się zapoznać. Zamówiłem sobie egzemplarz "Meta Noir", zobaczymy co to za cudo... ;)

"Alternatywna przyszłość. Stłoczonymi w podziemnych enklawach ludźmi rządzi korporacja obstawiona sobowtórami Nieśmiertelnego, fikcyjnego doradcy prezydenta. Obecny porządek postanawia zniszczyć były programista rządowy, który wypowiada wojnę zcyborgizowanym ochroniarzom broniącym dostępu do elity politycznej.
Tymczasem do Ziemi zbliża się eksperymentalna jednostka bojowa uprowadzona z ganimedejskiej kolonii. Czy światu grozi zagłada? Czy zamachowcy z ligi LGBT przejmą kontrolę nad gabinetem prezydenta?
"Meta Noir" to 168 stron jazdy bez trzymanki. Wizjonerskie połączenie horroru, cyberpunku i groteski w klimatach Dicka, Gibsona i Burroughsa. Cynerprzestrzenne animal-attack wpisane w refleksyjną wizję przyszłości naszej planety!
Książkę można zamawiać mailowo, pisząc na adres oficyny XEROMORPH: xeromorphfan@gmail.com".

klik
Jest data premiery książki Grady'ego Hendrixa "Sprzedaliśmy dusze" - 17 czerwca. Wydawnictwo Vesper. Wygląda cudnie i zapowiada się naprawdę ciekawie.

"Kris Pulaski, gitarzystka grająca przed laty w metalowym zespole Dürt Würk, próbuje dociec, dlaczego zespół się rozpadł, a wielką karierę zrobił tylko jeden z występujących w nim muzyków, Terry Hunt. W tym celu wyrusza w podróż po Ameryce, starając się dotrzeć do innych członków grupy, a w końcu do samego Terry’ego Hunta…
Sprzedaliśmy dusze łączy w sobie elementy horroru, thrillera oraz powieści społecznej i psychologicznej. Współczesna Ameryka ukazana jest jako rozdarta między cyniczną elitą, a masami, które dają sobą manipulować, i wyznawcami rozmaitych teorii spiskowych. W rozgrywce, jaka toczy się między bohaterami powieści, stawką są ich dusze, a także dusze kraju i świata".

klik
"Przeklęta" - Tom Wheeler z ilustracjami Franka Millera. Wydawnictwo Znak Literanova. Może i młodzieżówka, ale może być niezła, kto wie... Premiera 1 lipca.

"Pradawną krainę druidów pustoszą Czerwoni Paladyni, orędownicy nowej wiary.
Palą wioski i wyrzynają w pień ich mieszkańców. Nie znają litości. Krzyżują starców, kobiety i dzieci.
O Nimue mówi się, że jest PRZEKLĘTA. Jako dziecko zaatakowana przed demona, nosi na plecach ślady tej potyczki – dziwne, od lat niezabliźnione rany.
Niektórzy szydzą z dziewczyny, a inni się jej boją. Nimue desperacko pragnie wyjechać gdzieś daleko, najlepiej za morze. Nie zdąży – jej wioskę także zaatakują Czerwoni Paladyni.
Matka tuż przed śmiercią powierza jej tajemniczy pakunek, który dziewczyna ma dostarczyć Merlinowi. Tylko jak znaleźć legendarnego czarodzieja w kraju ogarniętym wojną? Z pomocą przychodzi jej najemnik Artur.
Razem wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, u kresu której Nimue odkryje swoje prawdziwe przeznaczenie.
Thomas Wheeler w porywający sposób opowiada na nowo legendy arturiańskie, czyniąc ich główną bohaterką wszechpotężną Panią Jeziora. Książkę zilustrował sam FRANK MILLER – legendarny twórca takich komiksów jak Batman. Powrót Mrocznego Rycerza, 300 i Sin City".

klik
Nowość od Wydawnictwa Psychoskok - "Cienie i mroki" Oktawiana Nadgórskiego. Zbiór dostępny tylko w formie ebooka. Strasznie spodobała mi się okładka.

"Cienie i mroki Oktawiana Nadgórskiego to zbiór opowiadań dla ludzi o mocnych nerwach. Teksty są mroczne, interesujące, trzymają nieustannie w napięciu. Aż roją się od zagadek, magii, niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Nie sposób się nudzić, zagłębiając się w ten mroczny świat, gdzie cienie śledzą nas na każdym kroku. Mordercze instynkty, postaci nie z tego świata, strach, ból, turpistyczne opisy…
Nawet niepozorne lustro może stać się portalem, artefaktem, magicznym przedmiotem, który, pojawiając się w życiu, z pozoru nudnego, urzędnika, wywraca je do góry nogami, wciągając w świat tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń.
Spotkanie z bestią z bagien zjeży niejednemu czytelnikowi włos na głowie… Niewyjaśnione zniknięcia ludzi w okolicy, strach mieszkańców miasteczka… Czy jednak znajdzie się śmiałek, który odkryje tę tajemnicę i przywróci wszystkim spokojny sen?
Nie z tego świata to kolejna opowieść o mrocznych, złych mocach, które otaczają niczego nieświadomych ludzi. W tę niebezpieczną historię wplątuje się Ignacy… To on zaczyna drążyć temat dziwnych odgłosów, które nawiedzają go w nocy. To, co odkrywa policja, przyjmując jego zgłoszenie, nie śniło mu się w największych koszmarach (im chyba również)…
Na koniec przenosimy się do Tajemniczego Labiryntu… A tam… w zimnych, ciemnych wnętrzach czyha prawdziwe zło…
W każdym z kolejnych opowiadań coraz więcej przerażających zdarzeń i równie przerażających postaci…".

klik
No i na koniec komiks - "Mroczna otchłań" od Egmontu. Premiera pierwszego tomu 3 czerwca. Scenariusz: Christophe Bec, ilustracje: Eric Henninot i Milan Jovanovic.

"Podwodne miasta, których nie miała prawa zbudować ludzka ręka. Prehistoryczne istoty, które żyją jedynie w budzących przerażenie legendach. Mroczna otchłań skrywa w sobie tajemnice przekraczające ziemską wyobraźnię. Od zarania dziejów człowieka fascynują niezbadane głębiny mórz… Ocean jest ogromny, gęsta dżungla − nieprzebrana, a człowiek − śmiesznie mały. Choćby poświęcił całe życie, odkryje zaledwie niewielką ich cząstkę. Kim Melville, oceanografka zatrudniona przez ekscentrycznego podróżnika i kolekcjonera Feiersingera, na dnie największej głębi świata odkrywa sekret, który… nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego. Christophe Bec (1969), francuski autor komiksów, znany z takich tytułów jak „Sanktuarium” czy „Bunkier”. Swoją przygodę z komiksowym światem rozpoczął w wieku dziesięciu lat, kiedy przebywając u dziadków podczas choroby, przeczytał album o Asteriksie. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w 1992 roku na wykonanie rysunków do albumu <Dragan>". 

1 komentarz:

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...