2020/06/15

Obscura - antologia horroru

"(...) Pozbierałem wszystkie larwy, wyłapałem muchy i ułożyłem je na kilka cienkich podstawkach. Dodatkowo pogrzebałem raz jeszcze w ranach, rozwarłem mocniej pęknięcia, dzięki czemu ociekliny pięknie płynęły prosto na podstawiony talerzyk z insektami. Smród był niemożliwy, wydostawał się zewsząd i wprawiał mnie w narkotyczny szał." - Michał Pleskacz "Mój ojciec nekromaniak"
Na początku 2018 roku ogłoszono drugą edycję Literackiego Konkursu Tematycznego którego tematem przewodnim była "Obscura". "Im obskurniej, brudniej, obrzydliwiej, obleśniej - tym lepiej". Autorzy wysłali teksty, wyłoniono zwycięzców, wszystko spoko, niestety z przyczyn (chyba) organizacyjnych antologii nie dane było ukazać się drukiem. Przygotowaniem redakcyjnym zajęło się wydawnictwo GMORK. Kilka miesięcy temu do tematu powrócił Tomasz Siwiec (jego TRUPI JAD – MAGAZYN STRASZNIE KULTURALNY jest patronem medialnym antologii) który razem z Maćkiem Klimkiem napisali recenzję "Obscury", znajdziecie ją TUTAJ. Następnie projektem zainteresowało się wydawnictwo Phantom Books, w miejsce "Narośli" Jakuba Rykowskiego wskoczyło "Echo zza grobu" Bartłomieja Fitasa, książka dostała elegancką okładkę od studia SaberCore23 i nareszcie ujrzała światło dzienne... 


Bartłomiej Fitas - "Echo zza grobu"
Na początek najdłuższe opowiadanie antologii. Facet ucieka na motocyklu z Zemrzyc - wioski, której mieszkańcy poszaleli i zaczęli się nawzajem wybijać. Mężczyzna robi sobie przystanek w przydrożnym barze, gdzie opowiada barmanowi jak to wszystko się zaczęło... Fajny, kameralny klimat historii, chociaż poziom 'obskurności' jest umiarkowany.

Michał Pleskacz - "Mój ojciec nekromaniak"
Drugie opowiadanie to już jazda po bandzie. Delikatnie staroświecki język, tajemnicze księgi, rytuały i lizanie trupich soczków.

Piotr Barej - "Bądź moim przyjacielem"
Wspomnienia policjanta w formie dziennika. Jeszcze nie zapomniał o patologicznym dzieciństwie,a już sam zaczął pić... Do tego koszmarne sny i tragedia gotowa.

Jakub Gańko - "Serce wieloryba"
Główny bohater odkrywa w sobie pociąg do otyłych kobiet. Wiąże się z puszystą Elżunią, dla której sam postanawia przytyć. Niestety, choroba nowotworowa mu to uniemożliwia. Całość zaskakuje kilkukrotnie i bardzo dobrze wpisuje się w ideę antologii. Poza tym, mimo humorystycznych momentów, strasznie przygnębia...

Przemysław Cichoń - "Smród nad wysypiskiem"
Świat tonący w śmieciach i dwóch kumpli - bystry Śpik i mało rozgarnięty (ale za to bardzo silny) Samson, którzy natrafiają na zmasakrowane ciała pewnej rodziny. Wkrótce dowiedzą się (prawie), kto za tym stoi. Ciekawie wykreowany świat, sporo humoru, satysfakcjonujące zakończenie. 

Agata Poważyńska - "Ślepnę"
Mroczna wariacja na temat mitologicznego przewoźnika dusz - Charona. UWAGA! Jest scena przemocy wobec psa [JOHNWICKMODEON]. 

Agnieszka Biskup - "Mięso"
To opowiadanie można uznać za sztandarowe dla całej "Obscury". Jest naprawdę ostro. Poznajemy losy pewnego człowieka i jego obsesji, od czasów dzieciństwa, kiedy to jako ośmiolatek był świadkiem samobójstwa swojej matki, poprzez patologiczne dorastanie, aż po dzień ślubu z wybranką serca. Przewrotna, brutalna, intensywna i nie pozbawiona swojego rodzaju głębi historia, która zrobiła na mnie duże wrażenie.

Dagmara Adwentowska - "Ocet czterech złodziei"
Marsylia trawiona szalejącą dżumą, i doktor zarazy, który wpadł na trop leku chroniącego przed chorobą. "Ocet czterech złodziei" na pewno wyróżnia się kwiecistym językiem i historycznym tłem z brudnym, duszącym klimatem.. Przywodzi na myśl taką mroczną przypowieść, mimo, że jest dość krótkie, to zawiera w sobie konkretny przekaz. Obrzydliwości w nim nie brakuje, i to nie tylko takiej oczywistej, jak owrzodziali nosiciele dżumy, ale też tej bardziej duchowej - ludzkiej podłości i chciwości. Ładnie napisana, klimatyczna historia. 

Patrycja Żurek - "Swoją własną bronią"
Darek ma kochankę - Lolę, dla której (po pięciu latach związku) rozstaje się z Kaśką. Jak powszechnie wiadomo, kobiety bywają bardzo mściwe... Kaśka planuje krwawy odwet. Niestety wszystko wymyka się spod kontroli... 

Adrian Konopka - "Przysmak"
Facet odnajduje (ponoć fikcyjne, ale chyba nie do końca) zapiski dziadka, w których ten oskarża świeżo narodzone dziecko o śmierć ukochanej żony. Nie poprzestaje na oskarżeniach.

Anita Kurowska - "Czerwone korale"
'Słowiańskie' klimaty. Justyśka widzi, jak jej ukochany Kostek daje się uwieść Zośce. A przecież ledwie sama oddała mu swoje dziewictwo. Czas więc na zemstę. Aby pozbyć się Zośki, dziewczyna szuka rady u Jaska - lokalnego czarownika. Ale nie ma nic za darmo... Jedno z mocniej zapadających w pamięć opowiadań.

Bartłomiej Grubich - "Tramwajem numer sześć wjechałem na pętlę"
Główny bohater po utracie kobiety znajduje pocieszenie w osobie tajemniczej tancerki z klubu go-go. Ich relacja z całą pewnością nie jest normalna. Dość psychodeliczna narracja ma ukazać pogłębiające się szaleństwo mężczyzny. Zakończenie ze swoistym happy endem.

Piotr T. Dudek - "Nieznośny ciężar bytu"
Ekskluzywna prostytutka dostaje bardzo opłacalne, ale też niecodzienne zlecenie - jej klient jest bardzo bogaty i skrajnie otyły. Równolegle śledzimy losy jego opiekunki. Miażdżące zakończenie, polecam!

Katarzyna Sikora-Borowiecka - "Szczyt"
Facet zdobywa kolejny ośmiotysięcznik, jednak im bliżej szczytu, tym trudniej zachować mu przytomność. Nieźle opisana walka z zimnem i wysokością. Jest też 'drugie dno', ale kto by szukał rozkminek w takiej antologii... 😉

Damian Cieślik - "Cykl robaka"
Nie do końca zrozumiałem to opowiadanie. Pokrótce: kobieta zostaje zmuszona do pozostawienia swojego nowo narodzonego dziecka w jakimś dziwnym, koszmarnym szpitalu. Prawda miesza się z fikcją, a przyszłość z teraźniejszością. Stanowczo lepszym miejscem dla "Cyklu robaka" byłaby jakaś antologia weird fiction.

Grzegorz Kopiec - "Miasteczko porzuconych nadziei"
Pozytywne zaskoczenie na koniec. Marta i Robert zostają zatrzymani za przekroczenie prędkości przez diabolicznego policjanta. Sytuacja staje się coraz bardziej absurdalna, kiedy ten prowadzi ich przed oblicze sądu. Mimo pozornej lekkości, nie zabrakło tutaj ostrych, szokujących scen. Dodatkowy plus za specyficzny humor. 

PODSUMOWANIE: Co tu dużo pisać - bardzo udany zbiór mniej lub bardziej obleśnych opowiadań. Część autorów zachowała jako takie pozory przyzwoitości, inni się nie szczypali. Jest kilka przysłowiowych 'perełek'. Nie będę wdawał się w szczegóły... Fani ekstremalnych klimatów na pewno nie będą rozczarowani. Daje 8/10, bo mimo kilku słabszych momentów, większość godnie reprezentuje konkursowe wytyczne. Poziom literackiego wynaturzenia wzbudził moje uznanie, polecam. Ale tylko czytelnikom, którzy zdają sobie sprawę z tego, na co się piszą.

"Obscura" - antologia horroru
Autorzy: 
Bartłomiej Fitas
Michał Pleskacz
Piotr Barej
Jakub Gańko
Przemysław Cichoń
Agata Poważyńska
Agnieszka Biskup
Dagmara Adwentowska
Patrycja Żurek
Adrian Konopka
Anita Kurowska
Bartłomiej Grubich
Piotr T. Dudek
Katarzyna Sikora-Borowiecka
Damian Cieślik
Grzegorz Kopiec
Wydawnictwo: Phantom Books Horror
Rok wydania: 2020
Stron: 328
Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...