2020/06/11

Pieprznik Grozowy #37 (01-11.06.2020)

Siema. Ostatnio sypnęło ciekawymi zapowiedziami. Właściwie wygląda to na jakąś je#aną kumulację... Pozwolę sobie trochę ponarzekać. Jakkolwiek jest to bez sensu, nawet ja zdaje sobie z tego sprawę. Bardziej bez sensu jest jedynie czytanie tego...😄 Taka publiczna rozmowa z głosem ze swojej głowy. Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie swojej aktualnej sytuacji czytelniczej:
💩 ilość obecnie czytanych książek: 2
💩 ilość książek które chcę przeczytać: około 1500
💩 ilość książek które koniecznie muszę przeczytać: około 300
💩 ilość książek którą czytam w ciągu miesiąca: 3-4 (o ile są cienkie)
💩 ilość nowości które muszę mieć i przeczytać: około 10/miesiąc (minimum)
💩 ilość czasu którym dysponuje na czytanie: bardzo mało
💩 ilość wolnego miejsca na półkach: brak
💩 ilość wolnego miejsca na nowe półki: brak
💩 potrzeba posiadania tych wszystkich nowości: bardzo wysoka
WNIOSKI: ¯\_(ツ)_/¯ 
Ech... Człowieczy los...
PS W niedzielę postaram się wrzucić kolejny post, tym razem z zapowiedziami nieco mniej znanych wydawnictw i autorów.

Nie wiedziałem od czego zacząć, więc zacznę od zapowiedzi, która wygląda prześwietnie - antologia weird fiction "Dziwne opowieści" od Domu Horroru. Wkrótce pojawi się więcej szczegółów. Okładka: SaberCore23-ArtStudio

Okładka do drugiego tomu antologii konkursowej "Weird fiction po polsku" od Wydawnictwa Phantom Books. Premiera w 2021. Grafika na okładce: Vladislav Chenchik.

"Niebo, ptaki i robaki" Anny Marii Wybraniec. Wydawnictwo Phantom Books. Trwa przedsprzedaż. Poniżej rekomendacja Wojciecha Guni. Mnie przekonał.

"Pisarstwo Wybraniec wyrasta jednak ponad narzekania zakonu konwencji, tak jak w ogóle samo w sobie wyrasta poza gatunek, rozszerzając jednocześnie – a może raczej zacierając – jego granice. Groza w tym konceptualnym zbiorze opowiadań nie jest oczywista, a przynajmniej nie zawsze jest oczywista, jedynie od czasu do czasu uderza w nas erupcją makabry i wypowiedzianej wprost niesamowitości. A mimo to wciąż jest podskórnie obecna, jako wspólny mianownik dla całej gamy przytłaczających doznań, z którymi muszą zmagać się bohaterowie. To nic innego niż czysta groza życia: groza poranka, kiedy perspektywa nadchodzących godzin „życia do przeżycia” odbiera siłę, by wstać z łóżka, groza nie dającego się odpędzić przeczucia, że bieg spraw, w którym uczestniczymy, musi się skończyć jakąś katastrofą. A więc horror w wykonaniu Anny Marii Wybraniec to taki specyficzny rodzaj grozy, która zmierza w stronę literatury pięknej i zamiast nas po prostu zaszokować, ma na celu poprzez szok przede wszystkim nas uwrażliwić: właśnie na to, czego nie dostrzegamy w naszym otoczeniu, a być może w nas samych".

Wydawnictwo IX zapowiada antologię "Krwawa żertwa" będącą piątym tytułem z serii Słowiański Horror. Pośród autorów jest wiele znakomitych nazwisk. No i będzie nowe opowiadanko od Jakuba Bielawskiego, co cieszy mnie chyba najbardziej. 

Jeszcze dwie rzeczy od Wydawnictwa IX. "Armegeddon House" Michaela Griffina

"Mark, Jenna, Greyson i Polly mieszkają w nowoczesnym bunkrze. Ten podziemny świat zaspokaja ich niezbędne potrzeby. Posiada dobrze wyposażoną kuchnię, siłownię i basen, a nawet pewnego rodzaju muzeum. Jego zaopatrzenie wystarczyłoby na całe życie. Z dala od świata zewnętrznego bohaterowie starają się zachować zdrowie psychiczne, przestrzegając ustalonych procedur i przyjmując codziennie nieokreślone leki. Tyle że żadne z nich nie pamięta dokładnie, jak się tam znalazło, ani co powinno robić. W miarę narastania pytań rośnie napięcie".

"Maska Cthulhu" Augusta Derletha. Przedsprzedaż powinna ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Pojawiła się okładka do drugiej odsłony antologii horroru erotycznego "Tabu II". Kolejny 'must have'. Przydałoby się jedynkę wznowić to bym miał okazję do nadrobienia... Okładka: Joanna Widomska - Workshop.

Kolejne wznowienie Bohdana Baranowskiego od Repliki - "O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach". Premiera 18 sierpnia.

"„Dobrze, że nie żyjemy w tamtym ponurym okresie ciemnoty i zacofania” – te słowa profesora Bohdana Baranowskiego odpowiednio określają opisywane w książce wydarzenia i przedstawianych ludzi. Wiek XVII i XVIII w Polsce to czas, gdy za niegroźne z pozoru pomówienie kat wymierzał krwawą i bolesną karę. Nierząd mógł zakończyć się mrożącymi krew w żyłach torturami, zaś zgwałconej kobiecie lepiej było popełnić samobójstwo niż żyć w mroku przekleństwa.
Baranowski ukazuje świat, który dziś jest dla nas trudny do wyobrażenia. Istniały w nim czary i ludzie o nie oskarżani. Obok „ludzi gościńca”, funkcjonujących na granicy prawa lub poza nim, zgodnie żyły kurtyzany, których działalność prężnie kwitła mimo procesów, jakie im wytaczano. Autor barwnie opisuje przebieg takiego procesu, dbając o najdrobniejsze szczegóły.
Oparta w dużej mierze na księgach miejskich i aktach sądowych opowieść „O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach” to wyjątkowa lektura o bardzo ciekawym, pod względem obyczajów i kanonów moralnych, okresie w dziejach naszego kraju, o którym na co dzień niewiele się mówi".

Jeszcze raz Replika i kolejna zapowiedź dla fanów egzorcyzmów - "Udręczeni"

"Wkrótce po przeprowadzce do nowego domu w Connecticut, Snedekerowie zaczynają doświadczać ataków ze strony bluźnierczej siły, a wszelkie próby wypędzenia jej nie przynoszą rezultatów. Jedyną szansę upatrują w światowej sławy demonologach – Edzie i Lorraine Warrenach, którzy postanawiają pomóc. Jednak nawet oni mają problem z pozbyciem się upiornej obecności. Przy okazji otwarcie przyznają, że nigdy wcześniej nie zetknęli się ze sprawą tak przerażającego nawiedzenia…
Udręczona rodzina nie miała pojęcia, że jej nowy dom był niegdyś zakładem pogrzebowym i że koszmar z niewytłumaczalnymi zjawiskami dopiero się zaczyna. To, co z początku rysowało się jako działanie poltergeista, szybko okazało się prawdziwą wojną z najmroczniejszymi siłami zła. Wojną, na przegranie której Snedekerowie nie mogli sobie pozwolić".

15 lipca ukaże się nowa powieść Grahama Mastertona - "Żebrząc o śmierć". Wydawnictwo Albatros

"Czworo martwych bezdomnych – dwóch z rdzeniem mózgu przewierconym wiertarką, jeden z odstrzeloną połową twarzy i spalona żywcem dziewczyna. Do tego dwie zaginione kobiety, psychopata, który wrzuca przechodniów do kanału, ścigana przez podejrzanego typa dziewczynka błąkająca się po mieście w poszukiwani mamy, której pierścionek znaleziono w… mielonym mięsie.
Ktoś mógłby powiedzieć: rutyna w pracy wydziału śledczego
Niezupełnie, bo jeszcze nie skończył się styczeń, a liczba zabójstw w Cork przekroczyła już tę z całego poprzedniego roku. Ogarnięcie tego chaosu, ustalenie, które z tych spraw są ze sobą powiązane i w jaki sposób, będzie od  Katie Maguire wymagało nadludzkiego wysiłku. I znowu znajdzie się w sytuacji, w której będzie zagrożone jej własne życie".


"Ślepy tunel" Tove Alsterdal - thriller od wydawnictwa Sonia Draga. Premiera 15 lipca.

"Małżeństwo Sonji i Daniela wisi na włosku. Para postanawia dać sobie ostatnią szansę i spełnić swoje największe marzenie – zostawić Szwecję dla własnej winnicy w czeskich Sudetach. Nowy dom nie wita ich jednak z otwartymi ramionami – Danielem nieustannie targają huśtawki nastrojów, a Sonja nawiązuje kilka tajemniczych znajomości…
Pewnej nocy małżeństwo odnajduje w podziemiach winnicy ukryty tunel, a w nim – zmumifikowane ciało dziecka z czasów II wojny światowej. Miejscowe służby nie mają jednak zamiaru badać tej sprawy. Gdy jedna z nowych koleżanek Sonji zostaje znaleziona martwa na terenie winnicy, bohaterowie zdają sobie sprawę, że trafili na mroczne sekrety, które nigdy nie powinny wyjść na jaw…".

ŹRÓDŁA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...