2021/01/23

Pieprznik Grozowy #55 (16-23.01.2021)

Nazbierało się kilka tytułów na posta, zapraszam do zerknięcia.

"Budząc diabły" - Piotr Sawicki. Wydawnictwo Dom Horroru. Okładka - Maciej Kamuda Art. Ta książka prezentuje się po prostu obłędnie.

"Weigerin to niewielkie przemysłowe miasto we wschodnich Niemczech – niepozorna robotnicza dziura, nawiedzana głównie przez emigrantów zarobkowych. To także miejsce napiętnowane przeszłością. Położone w cieniu mitycznej góry, budzącej lęk wśród miejscowych i zarazem fascynującej przyjezdnych. Góry, na której od stuleci w niewyjaśnionych okolicznościach znikają ludzie.
Gdy urywa się ślad po eksplorującym te tereny podróżniku z Polski, jego brat ksiądz z młodą podopieczną z duszpasterstwa podejmują próbę odszukania zaginionego. Korzystając z pomocy weigerińskich robotników nieświadomie uwalniają spoczywające w Meklemburgii moce.
Z otchłani stuleci wyziera, przypominając o sobie w upiorny sposób, słowiańska prehistoria tych ziem. W głębinach meklemburskich jezior, podziemiach i leśnych poszyciach, wreszcie w bogobojnych duszach bohaterów, budzą się diabły".

Kolejna okładkowa petarda - "Dziecko Rosemary" Iry Levina. Wydawnictwo Vesper. Grafika na okładce - Krzysztof Wroński. Premiera w marcu.

"Lata sześćdziesiąte XX wieku, Nowy Jork. Świeżo upieczone małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse’owie, decydują się na wynajem apartamentu w Bramford, jednej ze starych, luksusowych kamienic, i to mimo złej sławy, z jakiej słynie ten budynek. Szybko zaprzyjaźniają się z sąsiadami, Castevetami, którzy wykazują niezwykłe zainteresowanie młodą parą. Po pewnym czasie Guy, początkujący aktor, dostaje wymarzoną rolę, a zaraz potem para decyduje się na dziecko. Rosemary zachodzi w ciążę podczas suto zakrapianego przyjęcia u Castevetów. Niemal od samego początku dręczą ją koszmary i halucynacje, dokucza jej uporczywy ból brzucha, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi nie są tym, za kogo się podają...
„Dziecko Rosemary” to jedna z najsłynniejszych powieści grozy wszech czasów. Napisana w surowym, oszczędnym stylu, z niespieszną, misternie skonstruowaną fabułą i mistrzowsko budowanym napięciem została zekranizowana przez Romana Polańskiego. Filmowa wersja „Dziecka Rosemary” z popisową rolą Mii Farrow i niezapomnianą ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez Krzysztofa Komedę, stanowi dziś kanoniczne dzieło w swoim gatunku".

Również w marcu premierę będzie miał drugi tom ilustrowanej edycji "W górach szaleństwa" H.P. Lovecrafta. Wydawnictwo Vesper.

"Arkham, rok 1933. Wybitny geolog profesor Dyer dowiaduje się o planowanej wyprawie na Antarktydę, która za cel obiera sobie ten sam rejon, który on sam eksplorował dwa lata wcześniej. W nadziei, że uda się odwieść organizatorów od tych zamiarów, Dyer postanawia szczegółowo opisać tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce, a które w obawie, że zostanie uznany za szaleńca, zataił w raporcie z ekspedycji. Wówczas to, z początkiem lata, statki wynajęte przez Uniwersytet Miskatonic przybyły na mroźny kontynent, przywożąc ze sobą grupę czterech profesorów i szesnastu studentów. Na pierwsze odkrycia nie trzeba było długo czekać, a zaintrygowany obiecującymi wynikami odwiertów biolog wyprawy, profesor Lake, postanawia spenetrować sieć jaskiń. Po kilku dniach nadaje radiowy komunikat, w którym informuje pozostałych naukowców o odkryciu zadziwiających okazów skamielin niezwykle starego, nieznanego gatunku. Kiedy straszliwa burza przerywa komunikację, a Lake nie daje znaku życia, Dyer przeczuwając najgorsze, wyrusza na pomoc naukowcowi. To, co odkrył, przekroczyło jego najśmielsze przypuszczenia – krajobrazy zamarzniętych pustyń, niewyobrażalnych stworzeń tkwiących od milionów lat w stanie hibernacji, niesamowitych struktur geometrycznych umiejscowionych na szczycie czarnych gór wyższych niż Mount Everest…".

Tak prezentuje się okładka planowanej na jesień trzeciej części "Obcego" Alana Deana Fostera. Wydawnictwo Vesper. Nie jestem jakiś wielkim fanem filmów, ale coraz bardziej mnie ciekawi ta seria...

"Wizyta" - Helen Phillips. Premiera 2 marca. Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

"Powieść, trzymająca w niesłychanym napięciu od pierwszej aż do ostatniej strony, rozpoczyna się trzęsieniem ziemi: Molly, sama w domu z małymi dziećmi, słyszy w sąsiednim pokoju czyjeś kroki. Kobieta usiłuje sobie wmówić, że to omamy spowodowane brakiem snu i ciągłym przemęczeniem. A równocześnie wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Matki tak mają.
Niepokojące dźwięki rozbrzmiewają ponownie, a Molly dostrzega jakiś ruch.
Nagle staje twarzą w twarz z intruzem…
"Wizyta" Helen Phillips to niesłychanie przewrotny literacki thriller, znakomicie ilustrujący moc i grozę rodzicielstwa. Hipnotyzująca, mroczna, ale też komiczna proza, ukazująca naszą codzienność jako splot zdarzeń i zjawisk w równej mierze ekscytujących co banalnych, tragicznych co groteskowych, znajomych co przeraźliwie obcych.
To powieść, która rozsadza umysł i łamie serce.  Precyzja języka, trafne obserwacje, czarny humor - mieszanka wybuchowa gwarantująca niezapomniane wrażenia z lektury!".

"Czas na sen" - Paweł Leśniak. Wydawnictwo Nocą. Premiera 27 stycznia.

"Po sześciu latach od ucieczki z domu Taylor żyje spokojnie z dala od rodzinnego miasta, gdzie był nękany i wytykany palcami z powodu zaburzeń psychicznych i doświadczeń paranormalnych. Nagle otrzymuje telefon od matki, która przedstawia mu krytyczny stan zdrowia jego dwunastoletniego brata i bezsilność lekarzy, nie będących w stanie wybudzić go z głębokiej śpiączki. Taylor wraca w swoje rodzinne strony, wiedząc, że to co dzieje się z jego młodszym bratem jest skutkiem działania miejsca oraz istot, jakich lekarze nie wyobrażali sobie nawet w najgorszych koszmarach. 
Wyścig o życie braciszka się rozpoczął. Przed Taylorem stoi zadanie powrotu do najczarniejszej przeszłości swego życia. Jak daleko posunie się, aby uratować brata? Szpital do którego trafił, skrywa mroczne tajemnice świata, gdzie wstęp mają tylko umarli...".

"Dwadzieścia lat ciszy" - Przemysław Wilczyński. Wydawnictwo Akurat. Premiera 10 lutego. 

"Bogna od dwudziestu lat poszukuje córki, którą ostatni raz widziano wsiadającą do czarnej furgonetki.
W ten sam sposób znika Igor. Jego przyjaciel Niko rusza tropem tajemniczego sprawcy. Pomagają mu Bogna i Hubert – bezdomny były wojskowy, mający własne porachunki z siłami ciemności. Złowieszcza aura otaczająca zagadkowy pojazd przyciąga inne zło: Blacha, psychopatyczny uciekinier ze szpitala psychiatrycznego, wreszcie może bezkarnie wcielać w życie swoje chore fantazje, ale nie wie, że jest tylko narzędziem w rękach kogoś, a może czegoś, znacznie gorszego…".


"Znachor" - Michał Śmielak. Wydawnictwo Initium. Premiera: ⬆️. To może być całkiem niezłe.

"Na terenie całego kraju w tajemniczych okolicznościach umierają uzdrowiciele, znachorzy i cudotwórcy. Czy to okrutny morderca obrał ich sobie za cel, czy – jak twierdzi policja – to seria niefortunnych zbiegów okoliczności?
Zabójca podobno wyszukuje ofiary tylko spośród znanych uzdrowicieli i rozprawia się z nimi za pomocą metod z czasów polowań na czarownice. Jeśli nikt mu nie przeszkodzi, w Polsce zapłoną stosy.
Krzysiek ma dwadzieścia lat i diagnozę dającą mu sześć miesięcy życia. Chwytając się ostatniej deski ratunku, trafia na terapię do Jakuba, tajemniczego uzdrowiciela. Wspólnie z prowincjonalnym policjantem będą musieli stawić czoło mordercy.
Rozpoczyna się wyścig z czasem i śmiercią. Wyścig, w którym każdy oszukuje".

Dwie zapowiedzi od wydawnictwa Poligraf: "Różaniec" - Pseudonim Grek. Premiera 29 stycznia.

"Trzymająca w napięciu opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem, osadzona w miasteczku na zachodzie Polski. W 1946 roku większość Niemców wyjechała już na Zachód. Władzę sprawuje polska administracja. W okolicy w tajemniczy sposób giną dzieci i młode dziewczyny. Mieszkańców ogarnia strach. Na posterunek miejscowej milicji przyjeżdża młody porucznik – Marcin Bury. Jedno jest pewne – w miasteczku nie będzie mógł spać spokojnie.
Czy dopadnie tajemniczego zbrodniarza w masce?
Co znaczy zagadkowy różaniec pozostawiany na miejscach przestępstwa?
I kto w tym świecie pełnym przemocy stoi po właściwej stronie?".

"Ostatnie wakacje" - Pseudonim Grek. Premiera 29 stycznia. Ten tytuł mnie całkiem mocno zainteresował, przyznaję.

"W "Ostatnich wakacjach" poznajemy na pozór zwyczajną rodzinę, żyjącą skromnie w symbiozie z przyrodą, w środku dzikiego lasu.
Co połączy tę rodzinę z losami młodych studentów biologii ze Szczecina, którzy szukają w dzikich ostępach odskoczni i dobrej zabawy?
Autor zabiera nas w nieoczywiste zakamarki ludzkiej psychiki… Pokazuje, do czego jest zdolny człowiek, którym sterują dzikie żądze i chęć przetrwania. Mocne, brutalne, momentami wstrząsające.
Dla czytelnika o stalowych nerwach i odpornym żołądku".

"Co mówią kości" - Sue Black. Wydawnictwo Feeria. Premiera 10 lutego.

"Kości są ostatnimi strażnikami naszego ziemskiego życia, dającymi świadectwo, jak je przeżyliśmy.
Sue Black, autorka bestselleru Co mówią zwłoki, powraca z kolejną wyjątkową książką! Tym razem ta światowej sławy antropolożka sądowa wyciągnie na wierzch sekrety głęboko skrywane w naszych kościach, od czaszki aż po stopy. Badając kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona i dłonie, można się bowiem dowiedzieć zaskakujących rzeczy, choćby tego, że ofiara zginęła w całkiem innych okolicznościach, niż się wszystkim wydaje… To, co jemy, co robimy, dokąd się przemieszczamy, zostawia ślady, a Sue Black, dzięki niesłychanej wiedzy i doświadczeniu, potrafi krok po kroku, kostka po kostce odczytywać poszlaki niewidoczne dla innych. Wszystko po to, by odtworzyć znaczące fakty z życia tych, którzy sami nie mogą o nich opowiedzieć. Z niezwykłą wrażliwością, profesjonalizmem i… dowcipem, znanymi już z Co mówią zwłoki, Black pokazuje nam nieśmiertelność ludzkich tajemnic i przeprowadza przez najciekawsze zakamarki pracy antropologa!".

"Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła"Christopher Berry-Dee. Wydawnictwo Czarna Owca. Premiera 10 marca.

"Christopher Berry-Dee, autor bestsellerów, powraca z książką, w której jeszcze bardziej zagłębia się w świat psychopatów. Tym razem analizuje psychikę i sposób działania zarówno seryjnych zabójców, których poznał osobiście, jak i zbrodniarzy, którzy przeszli do historii kryminologii.
Autor przedstawia historie sadystycznego mordercy Petera Kürtena zwanego „Upiorem z Düsseldorfu”, pułkownika Davida Russella Williamsa z Kanadyjskich Sił Powietrznych, brytyjskich zabójców seksualnych Johna Christiego i Nevilleʼa Heatha, a także innych równie mrocznych postaci.
To nie jest książka dla osób o słabych nerwach, jest jednak niezaprzeczalnie fascynująca. Ukazuje potworne zbrodnie, które można popełnić, pozostając niezauważonym. Choć ich czyny wydają się tyleż niezrozumiałe, co przerażające, psychopaci mogą być bliżej, niż się nam wydaje…".

W lutym nakładem wydawnictwa Non Stop Comics ukaże się drugi tom serii "Coś zabija dzieciaki". Jedynka była całkiem obiecująca, do tego pozostawiła po sobie całą masę pytań.

3 lutego ukaże się komiks "Mroczni Sędziowie. Upadek martwego świata: Księga 2". Wydawnictwo Studio Lain. Jedynka ukazała się w 2018 roku a ja przez tyle czasu nie zwróciłem na niego uwagi. Polecam sobie zobaczyć przykładowe plansze - uczta dla oczu, coś pięknego.

"Są czterema jeźdźcami przerażającej apokalipsy – Mroczni Sędziowie, którzy ogłosili samo życie zbrodnią. Gdy kontynuują zamianę swojego świata w nekropolię, młoda Jess Childs zbiera drużynę ocalałych by uratować jedyną osobę, która może zapobiec śmierci świata – Sędziego Fairfaxa – którego uwięziono głęboko w Sektorze Mieszkalnym 13. Sędzia Death nie puści łatwo swojego dawnego protegowanego, ale  ma swoje własne problemy. Lojalność Fobii i Mdłości raz zwiększa się, raz zmniejsza, Siostra Psiren walczy ze swoją poprzednią tożsamością, a jej nowy podwładny Casey okazuje się być bardziej ambitny niż ktokolwiek przypuszczał…
Kontynuacja wielkiego przeboju. Dzięki autorom ponownie trafiamy do okrutnego, mrocznego, post- -apokaliptycznego świata. Tu walka o przetrwanie toczy się na dwóch frontach – duchowym i technologicznym. Mistycyzm miesza się z nowoczesną, futurystyczną bronią oraz komputerami nadając opowieści unikalny charakter. Dodajcie do tego wykręconych mutantów, psychotycznych zabójców, brutalne gangi i... nadal nie będą to wszystkie choroby świata rodem z Mrocznych Sędziów".

Na koniec przypominam o plebiscycie ZŁOTY KOŚCIEJ:
👉 https://kostnica.com.pl/zloty-kosciej/

ŹRÓDŁA:
https://www.facebook.com/domhorroru/photos/a.336369886760599/1189078974823015/
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2889452507965314/
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2890190791224819/
https://www.facebook.com/WydawnictwoVesper/photos/a.1768060846771158/2891639244413307/
https://www.proszynski.pl/Wizyta-p-36629-1800-.html
https://wydawnictwonoca.pl/pl/p/Czas-na-sen/30
https://muza.com.pl/zapowiedzi/3706-dwadziescia-lat-ciszy-9788328715943.html
https://www.facebook.com/wydawnictwo.initium/photos/a.116215141786521/4849323168475671/
https://wydawnictwopoligraf.pl/1485/pseudonim-grek/rozaniec.html
https://wydawnictwopoligraf.pl/1483/pseudonim-grek/ostatnie-wakacje.html
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/co-mowia-kosc
https://www.czarnaowca.pl/kategorie/literatura-faktu/rozmowy-z-psychopatami,p1183208333
https://www.facebook.com/nonstopcomics/photos/a.955049397962064/2186130818187243/
https://www.facebook.com/StudioLain/photos/a.644451418967238/3691589050920111/
https://kostnica.com.pl/zloty-kosciej/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wojna nuklearna. Możliwy scenariusz - Annie Jacobsen

"Broń nuklearna redukuje ludzką zaradność i pomysłowość, miłośc i pożądanie, empatię i intelekt do kupki popiołu. W tej chwili szoku i ...